bakkal-ilacHükümet, Türkiye’de bulunamayan ilaçları yurtdışından getirmeye Yetkili durumda bulunan Türk Eczacılar Birliğinin tekelini ortadan kaldırmaya hazırlanıyor.

Hükümet, Türkiye’de bulunamayan ilaçları yurtdışından getirmeye tek yetkili durumda bulunan Türk Eczacılar Birliğinin (TEB) bu tekelini ortadan kaldırmaya hazırlanıyor. Sağlık Bakanlığı, esnek ilaç uygulaması konusunda taslak bir çalışma yaptı ve bunu Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nun (EKK) gündemine taşıdı. EKK’da yer alan bakanlıkların temsilcilerinden oluşan komisyon taslak üzerinde çalışmaya başladı. Buna göre esnek ilaç uygulamasına geçilecek.

Bakanlık ilaç ithalatı için her yıl ihaleye çıkacak. İhaleyi kazanan ilaç getirme yetkisini alacak. Böylece Türkiye’de bulunamayan ilaçlar için yurt dışından ilaç getirmeye tek yetkili TEB olmayacak. Kanser gibi kritik hastalıklardan muzdarip olanlara da kolaylık sağlanacak. İlaç konusunda yapılan bir başka çalışmaya göre ise yurtiçi ilaç üreticileri teşvik edilecek. “Stratejik ürün” adı verilen bazı ilaç gruplarına Sağlık Bakanlığı tarafından alım garantisi verilecek. Bakanlık yetkilileri, “Firma o yıl ne kadar ilaç satacağını bilecek ve ona göre üretim yapacak.

‘Ürettiğim ilacım elimde kalır’ korkusu yaşamayacak. Bu yolla yerli üreticiler teşvik edilecek” dedi. Öte yandan ilaç fiyatlandırmasında 1 lira 90 kuruşta sabitlenen euoru kuru için de çalışma yapıldığı öğrenildi.

Kaynak: Bakırköy Gazetesi

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir