3-hastalik-icin-tek--555ce51abc159832f44fİngiliz bilim adamları, gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerde her yıl milyonlarca kişiyi etkileyen ve hatta ölümüne neden olan üç hastalığın tedavisinde kullanılabilecek tek bir ilaç geliştirerek sağlıkta yeni bir buluşa daha imza attılar.

Geçtiğimiz günlerde uluslararası bir sağlık ve bilim dergisinde yayımlanan araştırmada, yaklaşık 3 milyon bileşimin test edilerek geliştirilmesi sonucu elde edilen bu ilacın, parazitlerin sebep olduğu chagas, şark çıbanı ve uyku hastalığı için yeni bir umut ışığı olabileceği belirtiliyor.

İngiltere’nin York Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, bu ilacı söz konusu üç öldürücü hastalığa neden olan parazitlerin ortak şekilde benzer bir yapıya sahip olduğu bulgusundan yola çıkarak elde ettiklerini belirttiler. Bileşimin, etkisi artırılarak aynı anda pek çok paraziti öldürebildiğini söyleyen araştırmacılar, ilacın bir an evvel ivedilikle hastalara ulaştırılabilmesi için yoğun çaba harcadıklarını söylüyorlar.

Parazitlerdeki kötü noktalara saldırarak yapılarını bozarken diğer hücrelere zarar vermeyen bu ilaç, yetkili kurum ve kuruluşlardan gerekli onaylar alındıktan sonra insanlar üzerinde de denenecek.

İngilizce Kursları

Kaynak: Vatandan Haber

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir