ilac-uygulama-becerisiİnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Yakıncı, “İlaç Uygulama Becerisi” kitabının 26 bin adet basıldığını kaydederek, kitabın 24 bin adetinin Türkiye genelindeki serbest eczanelere dağıtılacağını söyledi.
Prof. Dr. Cengiz Yakıncı ve Prof. Dr. Erdem Yeşilada tarafından 35 yazarın katkısıyla hazırlanan 128 sayfalık İlaç Uygulama Becerisi adlı kitapta, 54 farklı ilaç uygulaması hakkında detaylı bilgiler veriliyor.
Türk Eczacılar Birliği ve Eczane Teknisyenleri ve Teknikerleri, Sosyal ve Kültürel Gelişim Derneği’nin katkısıyla 26 bin adet basılan kitabın, 24 bin adetinin Türkiye genelindeki eczanelere dağıtılacağı kaydedildi.

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Yakıncı, kitabın ilaç uygulamalarıyla ilgili detaylı bilgiler verdiğine dikkat çekerek, “İlaç Uygulama Becerisi kitabı, Türk Eczacılar Birliği tarafından 26 bin adet basıldı. Türkiye genelinde 24 bin serbest eczaneye dağıtılacak. Bu çok büyük bir hizmet. Kitapta çoğunluğu Malatya’dan olmak üzere Türkiye’nin her yerinden yazarlar var. Küçük bir kitap olmasına karşın 35 yazarımız katkıda bulundu. Ben bu kitabın önemli yararlar sağlayacağına inanıyorum” dedi.

“PRATİK BİR KİTAP”

Yakıncı, kitabın gerek sağlıkçılar gerekse de vatandaşlar için yararlı bilgiler verdiğini belirterek, şunları ifade etti: “İlaç Uygulama Becerisi kitabında 54 farklı ilaç uygulama yolunun basamak basamak anlatımı var. Aynı zamanda renkli olarak resimlendirildi. Aslında çok büyük bir kitap değil, pratik bir kitap. Bu kitap, Türkiye’de basılan en yüksek tirajlı tıp kitaplarından bir tanesi. Belki de ilki olabilir. Çünkü genelde kitaplar en fazla 5 bin adet basılır. Ama bu kitap, Türk Eczacılar Birliği’nin katkısıyla 26 bin adet basıldı. Özellikle ilaç uygulama yolu hastalar için de büyük önem taşıyor. Ama sağlıkla uğraşan tıp öğrencileri, eczacılık öğrencileri, dişi hekimliği ve hemşirelik öğrencilerine çok yararlı olacak. Hastaların da yararlanabilecekleri ilaç uygulama yöntemleri kitapta yer alıyor.”

Kaynak: Kısa Haber

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir