Tiroid hastalarının mutlaka kullanmak zorunda oldukları Ltiroksin, Tefor, Levotiron ve Euthrox gibi ilaçlar piyasada bulunmuyor. Buda tiroid hastaları için büyük tehlike yaratıyor…

İlaç kullanmazsa kalp krizinden felce kadar pek çok olumsuzlukla karşı karşıya kalan tiroid hastaları dermansız kaldı. Sorunun, SGK fiyatı ucuzlatınca firmaların üretimden vazgeçmesi nedeniyle yaşandığı belirtildi.

BİNLERCE tiroid hastası ilaçsız kaldı. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun, fiyatını ucuzlattığı için üretici firmaların piyasaya sürmekten vazgeçtiği ilaçların bulunamaması hastaları bezdirdi. L-tiroksin, Tefor, Levotiron ve Euthrox gibi ilaçları alabilmek için eczane eczane dolaşan binlerce tiroid hastası eli boş döndü. İzmir Eczacılar Odası Başkanı Tuncay Sayılkan, fiyatları 3 ile 7 TL arasında değişen bu ilaçların bir türlü bulunamamasını sağlık politikalarındaki aksaklıklara bağladı. Sayılkan, geçen yıllarda da 2- 3 TL’lik kalp, tansiyon için kullanılan dil altı ilaçlarında aynı sıkıntıların yaşandığını hatırlattı. Sayılkan, “2 liraya mal edilen ilacı 1.5 liraya satın derseniz o firma o ilacı yapmaz. Yapılmadığında bulamazlar ve eş değerine geçerler. Üç ilaç çıktı ancak talepler karşılanmayınca hastalar ilaç bulamaz hale geldi” dedi.

Meclis’e taşınıyor

CHP İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray da konuyla ilgili hazırladığı soru önergesini Sağlık Bakanı’nın yanıtlaması için TBMM’ye sunacağını kaydetti. Dr. Aytun Çıray da, “Bu hükümet sağlık harcamalarında büyük bir mali sıkıntı içine girdiği için tasarruf adı altında ilaç piyasasında da bir çok yanlış karar alıyor. Sadece onda değil 200’e yakın ilaç şu anda piyasadan çekildi. Bu ilaçlar hayati ilaçlar. Hükümetin özel ve acil olarak ele alması bu ilaçların ithalatını ya da üretimini sanayi ile görüşerek çözmesi gerekir” dedi. Dr. Erdal Duman ise Türkiye’de her 100 kişiden 4’ünün tiroid hastası olduğunu vurgulayarak Türkiye’de 3 tane muadili olan bu ilaçların bulunamaması halinde bir çok kişinin kalp krizi, beyin felci, ödem, koma gibi ölüme giden ağır sonuçlarla karşı karşıya bırakıldığını dile getirdi. Hastalar kadar doktor ve eczacıların da çok zor durumda kaldığının altını çizen Duman, “Acil çözüm bulunmalı” diye konuştu.

Tiroid hastalarının mutlaka kullanmak zorunda oldukları L-tiroksin, Tefor, Levotiron ve Euthrox gibi ilaçlar piyasada bulunmuyor.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir