Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, Türkiye’nin milyarlarca lirasının yurt dışına çıkmasına neden olan ilaç ve tıbbi cihazlar ülke içinde üretilmesine yönelik çalışmaların bir an önce yapılması gerektiğini belirtti.

Nurten Saydan, yaptığı açıklamada, kuruldukları ilk günden beri yerli ilaç sanayinin geliştirilmesi gerektiğini her fırsatta dile getirdiklerine dikkat çekti.

Yerli ilaç sanayinin ithal ilaç sanayinin karşısında yenik olduğunu yıllardır ifade etmelerine rağmen konunun bu güne kadar göz ardı edildiğinden yakınan Saydan, “Yerli ilaç sanayinin güçlendirilmesi için TEİS olarak önerimiz; ‘gerçek ilaç harcamasının’ görülmesi için ve ödeme planının ona göre yapılabilmesi için reçetelerin etken madde ile yazılması şartının getirilmesi gerekmektedir. Ülkemizde kullanılan ithal ilaç oranı 2003 yılında yüzde 37 iken bu rakam 2010’da yüzde 51’e yükselmiştir. 2010 yılında ithal ilaç için ödenen para 7.5 milyardan fazladır. 2003 yılında yerli ilaç oranı yüzde 63 iken, 2010 yılında bu rakam yüzde 49’a kadar düşmüştür. Dolayısıyla yerli ilaç, ithal ilaçla rekabet edemeyecek duruma gelmiştir.” dedi.

2003 yılında ithal ilaç kutu sayısı yüzde 11 iken, 2010 yılında ise yüzde 23’e yükseldiğine vurgu yapan Saydan, “Yerli ilaç kutu sayısında ise 2003–2010 yılı arasında sürekli bir düşüş yaşanmıştır. Bu durum ilaçta Türkiye’nin TL bazında tamamen dışa bağımlı olduğumuzu ve ülkemizde istihdam sağlamayan bir ilaç sektörüne vergilerimizin harcandığını göstermektedir. Vatandaş bu konuda bilgilendirilmeli ve ivedilikle reçetelerde etken madde yazılımına geçilmelidir. Hekim ve eczacılar yerli ilaç için teşvik edilmeli, aynı zamanda yerli ilaç için vatandaştan daha az katkı payı alınarak vatandaşın da bu projeye katılımı sağlanmalıdır.” ifadelerini kullandı.

Eczane eczacıları olarak Türkiye’nin dövizlerinin boşa harcanmasını istemediklerini ve ‘eşdeğer ilaçları’ desteklediklerini yineleyen Saydan, “Ayrıca mutlaka ilaç Ar-Ge çalışmalarının yapılarak, ilaçta ülkemizin sıkıntılı döneminin atlatılması sağlanmalıdır. Devletimizin yerli ilaç sanayini desteklemesi hem dışa bağımlılığı azaltacak, hem de ilaçta fiyat avantajı getirecektir.” açıklamasını yaptı.

Kaynak

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir