soguk-alginligi-ve-grip-ilaclari-odeme-listesinden-cikarildiSOĞUK ALGINLIĞI VE GRİP İLAÇLARI ÖDEME LİSTESİNDEN ÇIKARILDI

Sosyal Güvenlik Kurumu,  Fiyatlandırma Komisyonu’nda aldığı kararla prospektüsteki “6 yaşın altındaki çocuklarda doktor tavsiyesiyle kullanılır” ibaresini gerekçe göstererek ödeme listesinden 7 ilacı çıkardı. Yaklaşık 1 ay önce yapılan değişikliği eczacı odaları, stk’lar ve eczanelere bildirmedi.

Çocuğunu hastaneye götüren anne babalar doktorun yazdığı reçeteyleeczaneye girdiğinde gerçeği öğrendi. Eczane teknisyenleri ilaçları bilgisayara yazdığında reçetedeki bazı ilaçların ödenmediğini gördü. Soğuk algınlığı ve grip ilaçlarından 7’sinin devlet tarafından karşılanmadığı belirten Eczane Teknisyenleri ve Teknikerleri, Sosyal ve Kültürel Gelişim Derneği başkanı Habeş ANIK, ne kadar ilacın ödenmediğini ise reçete geldikçe tespit edebildikleri bilgisi verdi.

3,29 TL İLE 5 TL CEPTEN

Doktorun reçeteye yazdığı ilaçları bile cepten ödemek zorunda kalan anne babalar ise tepkili. Daha önce yüzde 20’sini ödemek zorunda kaldıkları ilaçlara şimdi cepten 3,29 lira ile 5 TL arasında değişen ücretleri ödemek zorundalar.  Yıllardır aynı ilaçları 6 yaş altındaki çocuğunda kullandığı ilaçları sigortanın karşıladığını belirten Gülcan Akkor, “Bu haftaya kadar böyle bir değişiklikten haberimiz olmadı. Doktor kızıma soğuk algınlığı ilacı yazdı. Eczacı, devletin artık soğuk algınlığı ilaçlarını 6 yaşın altındaki çocuklara ödemediğini söyledi. 3,29 TL’yi kendim ödeyerek aldım” dedi.

PiYASADA PARAYLA SATIN ALINABİLİYOR

Türk Eczacıları Birliği Başkanı Erdoğan Çolak: “Bazı ilaçların Avrupa’da da 6 yaş altı çocuklar için yasaklandığını biliyoruz. İçinde bazı uyarıcı maddeler var. Bu yasak konusu doğru bir karar, yanlış bir karar değil. Avrupa’yı takip ettiğimizde oralar bu işlere daha çok özen gösterdiği için doğru sonuçlar elde ediliyor. Bu şekilde 6 yaş altı çocuklara verilmeyen 10-15 kadar ilaç var. SGK karşılamasa da piyasada parayla satın alınabiliyor bu ilaçlar. Bunun için de eczacılar ilaç alanlara kaç yaşında çocuğun kullanacağını sormalı. Doktorlar da bilgilenecektir. İleride bunların yazılmayacağını düşünüyorum.”

TIP ETİĞİNE VE EKONOMİYE AYKIRI

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, ödenmeyen ilaçlarla tasarruf yapılamayacağını belirtti. “Bu ilaçlar ucuz ama etkilidir. Çocuk grip olursa bronşite çevirmeden tedavi eder” dedi. SGK’nın çocuklara yazılan bazı ilaçları ödememesini ayıp olarak nitelendiren Özel, “Bu yapılan, bilime, tıp etiğine, ekonomiye aykırı” diye konuştu.

Kaynak: Medya

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir