Samsun’da 14 – 20 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Eczacılık Haftası nedeniyle Samsun Eczacılar Odası, İl Sağlık Müdürlüğü, Samsun Tabip Odası, Samsun Diş Hekimleri Odası ve Samsun Veteriner Hekimleri Odası’nca Atatürk Anıtı’na çelenk konuldu.

14 Mayıs eczacılık eğitimi veren kurumların çekirdeğini oluşturanilk eczacılık sınıfının açılarak Türkiye’de bilimsel eczacılığın başlatılmasının yıl dönümünü kutladıklarını belirten Samsun Eczacı Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ecz. Onur Ferhat Karacan, “2009 yılından itibaren belirli temalar etrafında Eczacılık Haftasıolarak kutlamaya başladığımız 14 Mayıs’ın odağına bu yıl ‘bitkisel ürünler’i yerleştirdik. 14 – 20 Mayıs tarihleri arasında kutlayacağımız Eczacılık Haftası’nda ülkemizde ciddi bir halk sağlığı sorunu haline gelmiş bulunan ‘bitkisel ürünlerin ve gıda takviyelerinin kullanımı’ konusunda gerek eczanelerimiz gereksetüm iletişim kanalları aracılığı ile halkımızı bilgilendirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Bitkisel ilaçların kullanımında danışılmaması sonucunda halk sağlığında yaşanan olumsuzluklar sağlık ekonomisine de etkilediğini ifade eden Karacan, “Bitkisel ürünlerin kullanım şekli, miktarı ve süresi hakkında açık, net ve doğru bilginin eczacıdan öğrenilip doğru tedavinin eczane aracılığıyla sürdürülmesi toplumun sağlığı ve ülke ekonomisi açısından temel bir önem arz etmektedir. Halk sağlığı açısından yarın daha büyük sorunlarla karşılaşılmak istenilmiyorsa, ‘gıda takviyesi’ adı altında sağlık beyanları kullanılarak piyasaya sürülen, yazılı ve görsel medyada tanıtımı ve pazarlaması yapılan ürünlerin satışı acilen durdurulmalıdır. Bitkisel ilaçların halka en güvenli biçimde ulaştırılması Türkiye’nin dört bir yanına dağılmış, sağlığın kılcal damarları olan eczanelerle mümkündür. Unutmayın her bitkiye güvenemezsiniz, ama eczacınıza güvenebilirsiniz” diye konuştu.

Kaynak: HaberFX

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir