eski_ihtisasEylül ayında başlayan ödeme kapsamında devredilen hastanelerin karşılığı olarak 5 milyar TL’nin bu yıl içinde tamamlanması bekleniyor. Hesapta olmayan 5 milyarlık bu gelir, sosyal güvenlik bütçesinde önemli bir rahatlama sağlayacak. SGK, 2003 yılındaki devir işleminin ardından hastane bedellerini almaya çalışıyordu.

Ancak yıllardır bir ilerleme kaydedilemiyordu. 5 milyarlık bu gelirin yanı sıra diğer kalemlerdeki iyileşmelerin de etkisiyle SGK’nın 25 milyar TL olarak öngörülen bütçe açığı 18,5 milyar olarak gerçekleşecek. Hazine’den yapılan açık transferi 6,5 milyar azalacak.

Türkiye’nin uyguladığı sağlıkta dönüşüm programının en önemli ayaklarından birini, hastanelerin tek çatı altında toplanması oluşturdu. Yıllarca muayene ve ilaç kuyrukları ile hatırlanan SSK hastaneleri, Sağlık Bakanlığı’na devredildi. Bu kapsamda SSK’ya bağlı 379 sağlık tesisi, 2003 yılında Sağlık Bakanlığı bünyesine geçti.

Devir işlemlerinin ardından SSK hastaneleri, devlet hastaneleri gibi hizmet vermeye başladı. Böylece Türkiye, işçilerin ayrı, memurların ayrı hastanelerden hizmet aldığı dönemi kapattı. İkinci adım olarak hastanelerdeki SSK eczaneleri kapatılarak işçi ve emeklinin ilaç kuyruğu çilesine son verildi. Toplumun hafızasında kötü bir hatıra olarak kalan SSK hastaneleri uygulaması sona ererken bu hastanelerin devri karşılığında SGK’ya ödenmesi gereken para yıllardır ödenmiyordu.

SGK yönetiminin takibi sonucu SSK hastanelerinin parası kasaya girmeye başladı. Sağlık Bakanlığı ile varılan mutabakat çerçevesinde SSK hastaneleri için ödenecek 5 milyar takvime bağlandı. Eylül ayından itibaren ödenmeye başlanan para sebebiyle sosyal güvenliğin bütçe açıklarında önemli bir iyileşme sağlandı.

25 milyar TL olarak hesaplanan bütçe açığı, yıl sonu itibarıyla 18,5 milyar TL olarak gerçekleşecek. Böylece Hazine’nin yaptığı açık transferinde  6,5 milyarlık düşüş sağlanacak. 10 milyon emekli ile 74 milyon kişinin tamamının sağlık ödemelerini yapan SGK, dev bir bütçeye sahip. Yıl sonu itibarıyla SGK’nın 160 milyar TL harcama yapması öngörülüyor. Kurumun yıl başında 133,2 milyar TL olan geliri ise Sağlık Bakanlığı’ndan gelen para ile birlikte 140 milyar TL’ye ulaşacak.

SGK’nın geliri ile gideri arasındaki fark ise bütçe açığı olarak Hazine’den transfer ediliyor. Geçen yıl 16,5 milyar olarak öngörülen bütçe açığı, bu sene 18,5 milyar olacak. 2013’te ise 24,8 milyar olarak bekleniyor.

Kaynak

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir