milli-hapTürkiye yerli ilaca tam destek veriyor. Tabi içeride üretmek daha karlıysa.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla, Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu’nun (BTYK) ‘milli hap’ için düğmeye basması büyük yankı buldu. AKŞAM’ın dün manşetten duyurduğu gelişme sağlık ve ilaç sektörleri kadar, vatandaşlardan ve siyaset dünyasından da destek aldı.

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu  Başkan Yardımcısı Hakkı Gürsöz, ‘Bu, bakanlığın stratejik hedefleri arasında. Kararla birlikte bu yöndeki çalışmalar hız kazanacak’ derken, TBMM Sağlık Komisyonu Başkan vekili ve AK Parti İstanbul Milletvekili Türkan Dağoğlu da şunları söyledi: ‘BTYK’nın konuyla ilgili tespitleri, önümüzdeki hafta komisyon gündemimize gelecektir. Orada yapılacak değerlendirmeler ışığında biz de bir yol haritası çizebiliriz. Elbette, bu yöndeki çalışmaların Türkiye’ye çok büyük katkısı olacaktır. Tabi, bazen yurt dışından alınan ilaçlar da çok ucuza mal olabiliyor. Bu hesapların iyi yapılması gerekiyor.’

20 yıllık çalışma gerekiyor
Dr. Hasan Ersin Zeytin: İhracatta da biraz hem sağlık bakanlığının hem diğer bakanlıkların önümüzü açacak girişimlerde bulunması gerekiyor. Yeni moleküller gelişimi konusunda ilaç ARGE’si uzun soluklu bir süreç. En azından 20 yıllık çalışma gerekiyor. Yeni dünyada olmayan moleküller geliştirebilirsek, zaten bütün dünyaya ihracatımız daha iyi bir yerde olacaktır.

Kaynak

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir