hapis-cezasiMahkeme heyeti, aralarında eczane sahibi ve Eczane Teknisyenleri’nin bulunduğu 17 sanığı 12’şer yıl 6’şar ay hapis ve 6’şar milyon 111’er bin lira para, TRT çalışanı olan 6 kişiyi ise 10’ar ay hapis cezasına çarptırdı.

TRT İzmir Bölge Müdürlüğü’nde, yüksek meblağlı kanser ilaçlarının kullanımının son yıllarda artması üzerine, kurum müfettişleri inceleme başlattı. Eczane sahibi Deniz B.’nin hepsinin üzerinde Dokuz Eylül Üniversitesi amblemi bulunan sahte heyet raporu belgesi hazırladığı, yine bazı doktorlara ait sahte kaşeler yaptırıp karne sahibinin haberi olmadan düzenlediği raporlarla kurumu dolandırdığı ileri sürüldü. İncelemelerde, ilaçların kuruma fatura edildiği belirlendi.

Heyet raporlarının üzerinde fotoğraf olması gerekirken, hepsinde de aynı tarih ve numara bulunan fotoğrafsız sahte raporlara, kurum personeli tarafından ödeme yapıldığı da kaydedildi. Ödeme yapan kurum personeli savunmalarında “dikkatimizden kaçmış” dedi. Deniz B. olayla ilgili avukatı ile müfettişlere verdiği ifade sahte belge hazırlamakla ilgili tüm suçlamaları kabul ettiği ve zararı faiziyle birlikte ödemeyi taahhüt ettiği öğrenildi. Müfetişler, savcılığa suç duyurusunda bulundu. Mali Büro ekipleri, aralarında eczane sahibi Deniz B. ve eski eşi, eczane ile TRT çalışanlarının bulunduğu 23 kişiyi gözaltına aldı.

Yapılan araştırmalarda, bazı çalışanların ve yakınlarının sağlık karnelerinin kullanılarak yüz binlerce TL’lik ilaçların yazıldığı, bazıları için de sahte heyet raporları düzenlenerek kişiyi malulen emekliye ayırdıkları ortaya çıktı. Olayın, eczacı Deniz B. tarafından organize edildiği, bu kişinin ilaç alınması için kendisine bırakılan TRT çalışanlarının yakınlarına ait karneleri kullanarak, sahte heyet raporları hazırlattığı, sağlam olan kişilerin kanser hastası olarak gösterildiği iddia edildi. Adliyede eczane sahibi Deniz B.’nin de aralarında bulunduğu 14 kişi tutuklandı.

Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Mehmet Sedat Ertaş, 23 sanık hakkında dolandırıcılık, resmi belgede sahtecilik ve görevi ihmal suçlarından dava açılması için iddianame hazırladı. Savcı 23 sanık hakkında 3 ile 12’şer yıl hapis cezası istemiyle dava açtı. Yargılama aşamasında tutuklu sanıkların hepsi tahliye edildi.

İzmir 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davanın karar duruşmasına tutuksuz yargılanan TRT görevlisi ve yakınları, eczane sahibi Deniz B. ile çalışanının da aralarında bulunduğu toplam 23 sanık, avukatları ile katıldı. TRT çalışanları, yakınları, eczane sahibi ile elemanları, haklarındaki dolandırıcılık ve sahtecilik suçlamasını kabul etmedi. Tüm sanıkları dinledikten sonra karar için Mahkeme Başkanı Mustafa Hakan Uğurlu ara verdi. Mahkeme sanıklardan aralarında eczane sahibi Deniz B ve çalışanlarının bulunduğu 17 sanığı ‘resmi belgede sahtecilik ve dolandırıcılık’ suçlarından 12’şer yıl 6’şar ay hapis ve 6’şar milyon 111’er bin lira para, 6 TRT yöneticisini ise ‘görevi ihmal’den 10’ar ay hapis cezasına çarptırdı. Ceza alan sanıkların avukatları kararı temyiz edeceklerini belirtti.

Kaynak: Kısa Haber

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir