Türk ilaç sektöründe faaliyet gösteren Abdi İbrahim, küresel oyuncu olma hedefi doğrultusunda önemli bir adım daha atarak, Kazakistan’ın önde gelen ilaç üreticilerinden Global Pharm’ın yüzde 60 hissesini satın aldı.
Abdi İbrahim Başkanı Nezih Barut Ankara’da bir grup gazeteci ile bir araya geldi.

Abdi İbrahim’in uluslararası pazarlardaki büyüme politikalarına uygun olarak Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) bölgesindeki varlığını güçlendirmek istediklerini bu amaçla Kazakistan’ın üçüncü büyük ilaç üreticisi Global Pharm LLP şirketinin yüzde 60 hissesini satın aldıklarını anlatan Barut, “Yeni oluşumda; Abdi İbrahim’in yüzde 60, Lancaster Group ve Dostar Holding’in sahip olduğu Alma Pharm Invest LLP’nin ise yüzde 40 hissesi bulunuyor.

Abdi İbrahim bu ortaklıkla, Kazakistan’da halen serbest piyasada devam etmekte olan faaliyetlerini kamu ihale piyasasında da geliştirmeyi hedefliyor” dedi.

Abdi İbrahim Global Pharm LLP ismi altında faaliyet gösterecek olan firmanın, gerek Abdi İbrahim ve gerekse Global Pharm’ın portföyünde yer alan ve geniş bir tedavi alanını kapsayan ürünlerin üretim ve pazarlamasını yapacağını belirten Barut, “Faaliyete geçtiği 2002 yılından bu yana hızla büyüyerek geçtiğimiz yıl 12,5 milyon dolar ciroya ulaşan Global Pharm, ülkenin ilaç kurumu SK Pharmacia ile 7 yıllık Off-take anlaşması (Uzun Vadeli Tedarik Anlaşması) imzalamış 9 şirketten birisi olarak ön plana çıkıyor. Söz konusu sözleşme gereği 131 ilacın 2014-2021 yılları arasında devlete tedariği yeni firma Abdi İbrahim Global Pharm tarafından gerçekleşecek. Yapılan off-take anlaşmasının ön koşulu olan GMP’ye uygun fabrika ise yaklaşık 60 milyon dolara kadar çıkabilecek bir yatırımla 2014 sonuna kadar inşa edip faaliyete geçirilecek” dedi.

-2019 YILINDA YAKLAŞIK 85 MİLYON DOLAR CİROYA ULAŞACAĞIZ-

Abdi İbrahim ve Alma Pharm arasında gerçekleşen ortakla ilgili Barut, “Bu ortaklık, 2021 Vizyonu’muzda yer alan küresel oyuncu olma hedefimize ve buna bağlı olarak BDT bölgesindeki varlığımızı güçlendirmeye yönelik bir adımdır, bu ortaklıkla bir yandan Türk ilaç sektörüne yön veren entelektüel sermayemizi, diğer yandan da en son teknolojiyle donatılmış üretim tesislerindeki know-how’ımızı Kazakistan pazarına taşıyoruz” ifadelerini kullandı.

Barut, Global Pharm ortaklığının yaratacağı sinerjiyle Bağımsız Devletler Topluluğu pazarındaki etkinliklerini artırmayı hedeflediklerini belirterek, “Bu ortaklıkla oluşacak yeni şirketin, 2019 yılında yaklaşık 85 milyon dolar ciroya ulaşmasını hedefliyoruz” dedi.

-İLAÇ SANAYİNİN 2023 HEDEFİ 16 MİLYAR DOLAR-

İhracatçılar Birliğinin 2023 ihracat hedefi rakamının 500 milyar dolar olduğunu anımsatan Barut, “İlaç sanayinin 3 milyar dolar ihracatı olacağını öngörüyorlar. Biz ise isteklerimiz yerine getirilirse 16 milyar dolar olacağını düşünüyoruz” dedi.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir