ilac-fiyatlariAvrupa’da sağlık giderleriyle ilgili olarak masrafların kısılması, ilaç fiyatlandırma ve geri ödeme yöntemlerine yönelik tartışmalar artarak sürüyor.

Hükümetler, artan sağlık maliyetlerini kontrol etmek amacıyla arz ve talep açısından farklı önlemleri hayata geçiriyor. Hasta katılımlı ödemeler, hekimlere ait ilaç bütçeleri ve fiyat kontrolleri de dahil olmak üzere bir dizi politika yürütülüyor. Söz konusu mekanizmalar, imalatçıların fiyat tespitine etki ediyor.

Hollanda İşçi Partisi (PvdA) Milletvekili Tunahan Kuzu Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) yaptığı açıklamada, ilaç fiyatları aşağı çekilmesi ile denge sağlanacağını, ekonomik açıdan milyonlarca Euro’luk tasarruf sağlanacağını söyledi. Kuzu, ilaç fiyatlarının düşürülmesinin hem de sağlık sigorta primlerinin de yükseltilmesinin önüne geçileceğini söyledi.

İLAÇ FİYAT POLİTİKASI YENİDEN BELİRLENMELİ

Tunahan Kuzu, hazırladığı yasa tasarısında şu anda yürürlükte olan ilaç fiyat politikasının tekrar yeniden düzenlenerek yeni bir sisteme geçilmesini önerdiğini belirtti. Kuzu, Hollanda genelindeki eczanelerin ilaç alımlarında tavan fiyatın belirlenebileceğini dile getirdi. Türk kökenli milletvekili, diğer Avrupa ülkelerindeki fiyatların ortalamasının alınarak tavan fiyatların oluşturulabileceğini ifade etti.

Kuzu, “İlaç fiyatlarıın düşürülmesi doğal olarak bireyler, işletmeler ve hükümet için de daha düşük sağlık prim maliyetleri anlamına gelecek. Bu vesile ile prim ödemede zorlanan kişiler için yeni bir fırsat doğmuş olacak.” dedi.

Kaynak

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir