hayati-hastaliklarda-kullanilan-300-ilac-piyasada-yok

İstanbul Eczacı Odası Başkanı, kanser, kalp ve diyabet gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan 300 ilacın eczanelerde bulunmadığını söyledi. Bakanlık, ‘fiyat ve talep yok’ savunması yaptı. İstanbul Eczacı Odası Başkanı Semih Güngörilaç ve eczacılık sektörüyle ilgili BUGÜN’e çarpıcı açıklamalarda bulundu. Türkiye’yi çok ciddi bir ilaç krizinin beklediğini ifade eden Güngör, “Sayı her ne kadar sürekli değişkenlik gösterse de şu an Türkiye’de yaklaşık 300 çeşit ilaç bulunmuyor.

Maalesef bunlar kanser, kalp, damar, diyabet gibi çok önemli hastalıklarda kullanılan ilaçlar. Yani ilaçların hatırı sayılır kısmına hayati hastalıkların tedavisinde ihtiyaç duyuluyor” dedi.

UCUZ İLAÇLAR TÜRKİYE’DEN ÇEKİLEBİLİR

 Durumun her geçen gün daha kötüye gittiğine dikkat çeken Güngör, “Türkiye’de fiyatı ucuz olmasına rağmen ilaç firmalarının getirdiği ilaçlar var. Bunların çoğu uluslararası firmalar.

Artık bu firmalar ucuz ilaçları Türkiye’ye getirmemeye başlayacak, çünkü zararına satıyor. Bu ilaçları her an çekebilir. Sonuç olarak yakın gelecekte çok daha fazla ilacın Türkiye’de bulunamama durumu ortaya çıkacak” dedi.  İlaçların artık yurtdışına kaçacağını belirten Güngör, ilaç bekleyen hastaların mağdur olacağını belirtti.

Sağlık Bakanlığı’nın az bulunan ilaçlarla ilgili gereken önlemi almadığını ifade eden Güngör, “Güncel takibe baktığında ilaç sıkıntısı olduğunu onlar da kabul ediyor. Ama genel anlamda 10 binlerce çeşit ilaç olduğu için bulunmayan ilaçlar dikkatini çekmiyor. Sorun yok demekle, üstünü kapatmakla bu iş çözülmez” dedi. Güngör ayrıca ortada bir sorun olduğunu ve bu sorunun çözülmesi gerektiğini belirtti.

yok-ilac-listesi

BAKANLIK: “Haftalık 8-10 taneyi geçmiyor”

Sağ­lık Ba­kan­lı­ğı’ndan ya­pı­lan açık­la­ma­da 300 ila­cın bu­lun­ma­dı­ğı id­di­ası­nın ger­çe­ği yan­sıt­ma­dı­ğı­ be­lir­til­di. Ba­kan­lık, “Üre­tim, fi­yat, ta­lep az­lı­ğı gi­bi ne­den­ler­le ba­zı ilaç­la­rın bu­lun­ma­ma­sı ile il­gi­li sı­kın­tı ya­şa­nı­yor. An­cak bun­la­rın sa­yı­sı haf­ta­lık 8-10 ila­cı geç­mi­yor” savunması yaptı

ECZANELER KEPENK KAPATIYOR

İlaç yetersizliği ile eczane sektörünün de geriye gittiğini ifade eden Güngör, “Sadece İstanbul’da 2012’de 247, 2013’te 222, 2014’ün ilk 4 ayında 89 eczane kapatıldı.

Yani son 2 buçuk yılda 600’e yakın eczane kapandı. Buna rağmen açılan eczane sayısı da giderek azalıyor. 2012’de 140, 2013’te 116 ve 2014’ün ilk 4 ayında 50’ler civarında” dedi.

KAYNAK: NESRULLAH SONAY – BUGÜN GAZETESİ

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir