İlaçların içeriği, kullanım bilgileri ve yan etkilerinin yazılı olduğu, ilaç prospektüsü birçoğumuz için ‘anlaşılmaz tıbbi terimler’ arasından anlam çıkarmakla eşanlama gelir. Peki ilaç prospektüsleri derdine derman arayan hastaları bilgilendirmek için mi yoksa hekimler için mi hazırlanıyor?

İlaç propektüslerinde yer alan tıbbi terimler karşısında zorlanan kullanıcıların tereddütünü gidermek ve doğru ilaç kullanımını yaygınlaştırmak için Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü bir süre önce bir çalışma başlattı. Prospektüsü, ‘ilaç kullanma talimatı’ haline getirerek daha anlaşılır kılmayı hedefleyen çalışmada son noktanın konulduğuna dikkat çeken İlaç ve Eczacılık Genel Müdürü Dr. Saim Kerman, artık vatandaşın kısa ve anlaşılır bilgilerle daha verimli bir biçimde ilaç kullanacağına dikkat çekti.

‘Fitil yutan bile var’
İlaçların hatalı kullanımının tedaviyi etkilediğini ve istenmeyen yan etkilerin ortaya çıkmasına neden olduğunu belirten Kerman, vatandaşın doğru ilaç kullanabilmesi için prospektüsleri sadeleştirerek kolay anlaşılır hale getirdiklerini söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Vatandaşımızın büyük bir bölümü prospektüslerdeki tıbbı terimleri anlamadığı için kullandığı ilaçtan yarar yerine zarar görüyor. Fitil yutan ya da krem olarak kullanması gereken ilacı ağızdan alan vatandaşlara rastlıyoruz. Bize gelen bu şikâyetleri gözden geçirerek, yeni ve kolay anlaşılabilir bir ilaç prospektüsü formu oluşturduk. İlaç kullama talimatı şeklinde, kutuların içinde yer alan bilgilerle, kullanıcıya ilaçlardan üst düzey fayda sağlamayı hedefliyoruz. Kullanma talimatının tamamen Türkçe ve günlük konuşma dilinde olması büyük fayda sağlıyor.”

Yeni uygulama ne getiriyor? 
*‘Formül’ bölümü yerine, benzer bilgiler içeren ‘Etkin madde, yardımcı maddeler’ kısmı bulunuyor.

*‘Endikasyonlar’ bölümü çok daha sade bir dille ‘X ilacı nedir ve ne için kullanılır’ başlığı altında yer alıyor. ‘Kontrendikasyonlar, Uyarılar ve Önlemler, İlaç Etkileşimleri, İkazlar’ bilgileri de ‘X ilacını kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler’ başlığı ile verilecek. Bu bölümde, “Aşağıdaki durumlarda kullanmayınız”, “Yiyecek içecek ile kullanılması”, “Hamilelik, Emzirme, Araç ve makine kullanımı”gibi alt başlıklar var.

*‘Kullanım şekli ve dozaj’ bölümü de vatandaşa hitap edecek şekilde ‘X ilacı nasıl kullanılır’ başlığı ile veriliyor.

Kaynak

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir