edirneDerneğimiz tarafından yapılan çağrılar sonuçlarını vermeye devam ediyor.

İlgili duyurumuz için tıklayınız.

İşte o haber;

Edirne İl Sağlık Müdürlüğü geçtiğimiz hafta içinde gelen ihbarlar neticesinde Emniyet Müdürlüğüyle birlikte ortaklaşa yaptıkları denetimlerde içlerinde bir benzin istasyonunun da bulunduğu yaklaşık 50 işletmede kaçak olarak satılan ağrı kesici, antibiyotik ve ateş düşürücü 25 poşet ilaç ele geçirdi. İlaçların sergilenmesi sırasında drajeler-den oluşturulan “Sağlık Bakanlığı İl Sağlık Müdürlüğü” kompozisyonu ise emniyet ve gümrük görevlilerinin basın açıklamalarındaki görüntülerini anım-sattı.

İl Sağlık Müdürü Munsin Kişioğlu dün Müdürlükteki makamında ele geçirilen ilaçları sergileyerek yaptığı açıklamada gelen ihbarlar sonucu Edirne’de yaklaşık 50 işyerine yaptıkları denetimlerde kaçak olarak 25 poşet ilaç ele geçirildiğini belirtti. İşyerlerine müşteri kılığında giden ve ilaç olup olmadığını soran ekiplerin, ilaç satışının tespit edildiği ve içlerine bakkal, benzinlik gibi işyerlerinin de bulunduğu işletme sahiplerine cezai işlem uygulandığını anlatan Kişioğlu makamındaki konuşmasında özellikle akılcı ilaç kullanımına dikkat çekti.
Akılcı ilaç kullanımının öncelikle halkın sağlığını ve toplumun çıkarlarını gözettiğini bu kullanımının sağlanabilmesi için de ilaçların hekim reçetesiyle eczacı kontrolünde verilmesi gerektiğini söyleyen Kişioğlu ilaçların yanlış zamanda ve dozda kullanımında yarar yerine zarar verebileceğine dikkat çekti. Türkiye’de mevcut tüm tıbbi ilaçların eczanelerde satılması gerektiğini vurgulayan Kişioğlu şöyle konuştu;

“Bakkallarda, marketlerde, süper marketlerde bu ilaçların satılması uygun değildir. Eczane dışından temin edilen bu ilaçların, üretimleri, üretim yerleri ve saklama şartları belli değildir. Bu yüzden bunların yarar kadar zarar getirebileceği de unutulmamalıdır. İşte bu nedenle geçtiğimiz hafta Perşembe ve Cuma günü, Müdürlüğümüze gelen ihbarlar neticesinde bazı bakkal, dükkan ve benzin istasyonlarında çeşitli ağrı kesiciler, antigribal ve antibiyotiklerin satıldığı duyumunun alınması üzerine yaptığımız denetimler sonucu 25 poşet ilaç ele geçirdik. Bu denetimlerdeki amacımız ilaçların sadece ve sadece eczanelerde satılmasını sağlamak ve halkımızın sağlığını düşünmekten başka bir şey değildir ve bu denetimler artarak devam edecektir.”

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir