ECZANELERE-REKLAM-YASAGISağlık Bakanlığı, eczanelerin cam ve vitrinlerinde ilaç, kozmetik ve gıda takviyesi gibi ürünlerin tanıtımını yasakladı. Sağlık Bakanlığı, vatandaşı yanlış yönlendirdiği gerekçesiyle eczane vitrinlerindeki ilanlara yasak getirdi. Vitrine yapıştırılan ve eczane önüne koyulan panolara yapıştırılan ilanlar artık görüntü kirliliği de yaratmayacak. Bakanlık, sağlık müdürlükleri aracılığı ile aldığı kararı eczanelere duyurdu.

‘Bazıları abartmıştı’
İzmir Sağlık Müdürlüğü, bakanlığın kararını İzmir Eczacı Odası’na iletti. Oda, resmi internet sitesi aracılığı ile bakanlığın aldığı kararı üyelerine duyurdu. Eczanelere getirilen ilan yasağını değerlendiren İzmir Eczacı Odası Başkanı Tuncay Sayılkan, kararın doğru olduğunu söyledi. Bazı eczanelerin içerisinin, camlarına yapıştırılan tanıtımlar yüzünden görünmediğini anlatan Sayılkan, “Bazı eczacı arkadaşlar ve firmalar tanıtım olayını abartmışlardı. Eczanelerin vitrinleri görsel ürün kirliliği yaratıyordu. Artık eczanelerde, ‘şu ürün saç dökülmesine iyi gelir’ ‘şu ürün kilo verdirir’ gibi ilanlar yer almayacak” dedi.

“Düzenleme yapılabilirdi”
Doğru kullanıldığı takdirde halkın bilgilendirilmesi açısından eczane vitrinlerinin iyi bir alan olduğunu ifade eden Sayılkan, “Bence yapılması gereken Sağlık Bakanlığı’nın ilaç dışı ürünler hakkında bir ilan çerçevesi hazırlamasıydı. Ancak bakanlık tümden reklamları kaldırdı” diye konuştu.

Kaynak: Yeni ASIR

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir