eczaneTürkiye’de mevzuat gereği 11 bin 300 ilaç var sisteme kayıtlı. Bu ilaçların 60’ında reçetesiz satılır ibaresi bulunuyor. Bu 60 ilacın dışındaki 11 bin 240 ilaçların tümü antibiyotikler ve antidepresanlar dahil hepsi reçete ile satılmalı. Bu ilaç firmaları ruhsatlarını bu şekilde alarak piyasaya çıkıyor. İlaçlar reçeteli satılmasına rağmen denetim konusunda yaşanan kanuni boşluk nedeniyle reçetesiz ilaç satışı bir türlü denetlenemiyordu.

Meclis’te görüşülen torba kanun kapsamında 25 bin eczaneye satışı yapılan tüm ilaçların ilaç takip sistemine kayıt zorunluluğu getirildi. İlaç takip sistemine kayıt zorunluluğu ile birlikte okutulan ilaç ile sistemde bildirimi yapılan ilaç sürekli takip edilecek. İl sağlık müdürlüğü eczacılık şubesinden gider denetimciler eczanelerdeki ilaç stokunu inceleyecek. Sisteme kayıtlı ilaç ve eczanedeki stok karşılaştırılacak. Arada fark bulunması halinde eczacıdan durumun izahı istenecek.

Eczacı bunun izahını yapamazsa yani iade ettiği ise iade tutanağını, zayi oldu imha etti ise imha tutanağı gösteremez ve sistem ile raftaki ilaç sayısı tutmaz ise satış bildirimini yapmamışsa kanuni yaptırım uygulanacak. Kanuni düzenleme ile eczanelerdeki tüm satış bildiriminin sisteme kaydedilmesini isteniyor. Antibiyotiklerden, antidepresanlara, doping içerikli ilaçlara kadar tüm ilaçlar için olacak bu uygulama. Sistem ile tüm ilaçların reçete ile satılması istenecek. Özellikle antibiyotiklerin hekim tavsiyesi dışında satılması önlenecek.

Düzenleme ile eczacı gelen hastaya kesinlikle reçetesiz ilaç satışı yapamayacak. Hasta ısrar etse bile bununla ilgili bir kanuni düzenleme olduğunu belirtilerek satış yapılmayacak. Bununla ilgili artık yasal bir düzenleme olacak ve cezai müeyyidesi olacak. Yaptırımlar olacak.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir