eczanelerde-grip-ilaci-sikintisi,C3kVdf1zPkWeVKwO0U5PgADomuz gribi vakaları arttı, tedavide kullanılan ilaçları bulmak zorlaştı. İlaç fabrikaları artan talebe yetişemiyor.

Domuz gribi vakaları çoğalmasıyla birlikte eczanelerde bu virüse yönelik ilaçlar bulunmaz oldu.

Eczacı Oğuz Marangozoğlu, “Grip ilaçlarında direkt tedaviye yönelik olarak kullanılan anti viral ilaçlar maalesef bulunmuyor” derken, Eczane Çalışanı Fatih Hak ise “Ben kendime almak istesem yok. Kendim, yakınlarım, çocuğum için almaya çalışsam yine de bulamam. Olmayınca nasıl tedavi oluyor? Boğaz spreyi, ağız pastili öneriyorum ama aynı şey değil. Anti viral değil, yokluktan takviye amaçlı onları tavsiye ediyorum” şeklinde konuştu.

Domuz gribi tedavisine yönelik 3 ana anti-viral ilaç var. Biri zaten Türkiye’de hiç yok. Diğer ikisi Türkiye’de üretiliyor ama ilaç fabrikaları talebe yetişemiyor.

Eczacı Dilara Ayyıldız durumu, “İlaçların çoğu bulunmuyor. Birinin tableti var. Şurubu yok. Çocuklar için şurup kullanılıyor. 10 gündür talepte bulunuyoruz ama yok” sözleriyle aktarıyor.

O ilaçlardan birini üreten şirketin yönetim kurulu başkanı Bülent Atabay, yurtdışından hammadde getirmekte sıkıntı yaşadıklarını söyledi. Ay sonuna kadar da 150 bin kutu ilacı piyasa vereceklerini belirtti.

ECZANE YERİNE HASTANE ÖNERİSİ

Eczacı Oğuz Marangozoğlu da “Depolardan talepte bulunuyoruz, her gün soruyoruz ancak yok, fabrikadan yeterli miktarda gelmediğini söylüyorlar” ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanlığı yetkilileri ise eczanede ilaç yoksa, aile hekimlerinde olduğunu, reçeteli ilacın aile sağlığı merkezlerinden, devlet hastanelerinden alınabileceğini belirtiyor.

Kaynak: Eczacı Odası

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir