eczane-ilacBazı eczanelerin soğuk algınlığı veya grip gibi küçük hastalıklarda bile gereksiz ve fazla ilaç satmaya ve hastayı dolandırmaya çalıştığı ortaya çıktı. NDR tevelevizyon kanalının dün gece gündeme getirdiği konu,  şaşkınlığa neden oldu.

Kanalın ‘Markt’ adlı programında eczaneler ve ilaç satışları mercek altına alındı ve soğuk algınlığına karşı eczanelere hastalar gönderilerek test yapıldı.

Bazı eczaneler, hastalara burun damlası, öksürük giderici şurup, balgam sökücü, nefes açıcı, ateş düşürücü gibi pek çok ilacı aynı anda yazıp hastadan 50 euroya kadar ücret talep etti.

‘İNSAN SAĞLIYLA OYNANIYOR’

Konuyla ilgili NDR’ye bir açıklama yapan Hamburg Üniversite Kliniği’nden Prof. Martin Scherer, yapılan işi dolandırıcılıktan öte hastaları ölüme bile sürükleyebilecek tehlikeli bir oyun olarak nitelendirdi.

İlaçların içinde bulunan çeşitli etki maddelerinin karışması halinde hastaya sağlık değil daha fazla hastalık getirebileceğine dikkat çeken tıp uzmanı, eczanelerin sırf para kazanma uğruna böyle bir oyuna girmelerini eleştirdi.

ECZANELER DOĞRU BİLGİ VERMEK ZORUNDA

Geçen yıl 1 Haziran tarihinde yürürlüğe giren bir kanun gereğince hastalara verilen ilaçların hangi amaçla kullanılabileceği ve ne tür yan etkilerinin olabileceğine dair eczane çalışanlarının detaylı açıklama yapma mecburiyeti bulunuyor.

Hannover’deki Tıp Yüksek Okulu’ndan farmakolog Prof. Roland Seifert ”Kötü bilgilendirme halen devam ediyor. Kanundan sonra değişen bir şey olmamış.” diyerek olaya tepki gösterdi.

HASTALAR DİKKATLİ OLSUN

Konuyla ilgili NDR kanalına konuşan Alman Eczacılar Birliği ABDA yetkilileri ise, eczanelerin yeniden uyarılacağını ve söz konusu olayların önlenmesi için tedbirler alınacağını söyledi.

Uzmanlar da hastaları bu tür durumlara karşı uyarırken, ilaç alımları ve kullanımları konusunda daha dikkati olmaya çağırdılar.

KAYNAK

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir