aydin-eczaci-odasi-baskaniAydın Eczacı Odası Başkanı Sefa Karaarslan, sahte ilaçlar konusunda halkı uyardı. Ilaçların eczaneler dışında bir yerden alınmamasını isteyerek, “Sahte ilaçların eczaneye girmesi mümkün değil. Eczacımıza güvenebilir, eczaneden aldığınız ilacı güvenerek kullanabilirsiniz.” dedi.

Eczacılık mesleğiyle ilgili olmayan kişilerin piyasaya sahte ilaç sürdüğünü savunan Oda Başkanı Karaarslan, bu kişilerin piyasada bulunmayan kanser ilaçlarının sahtelerini ürettiğini söyledi. Ilaç deyince insanın aklına eczane geldiğini vurgulayarak, “Sahte ilaçlar, eczaneyle ve eczanecilikle ilgisi olmayan kişilerin ürettiği, piyasaya sürdüğü ilaçlar. Bunlar özellikle kanser hastalarının piyasada bulamadığı ilaçları kullanıyor. Eczanelerimizde sahte ilaç bulunmaz.

Tüm ilaçlar, Ilaç Takip Sistemi (ITS) ile takip ediliyor. Eczanelerimizde elaltından satış olmaz. Ülkemizde 24 bin eczane var. Suistimal yapan çıkabilir, o da üç beşi geçmez. Böyle yapanlar yakalanıp kanuna teslim ediliyor. Çok sıkı kontrol var. SGK, Sağlık Bakanlığı ve odaların sıkı denetimleri var. Böyle bir şey için eczacının mesleğini kaybetmeyi göze alması lazım. Eczacıların, yaptırımlar ve cezalar yüzünden böyle bir işe girmesi mümkün değil.” şeklinde konuştu.

Kaynak: Son Dakika

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir