engelsiz-eczaneKIRIKKALE Üniversitesi Besyo Spor Öğretmenliği Bölümü öğrencilerinin ‘Engelsiz Eczane’ projesi ile eczane teknisyenlerine eğitim verilerek, görme, işitme ve bedensel engellilerin doğru bilgilendirilmesi sağlanmaya çalışılıyor.

Kırıkkale Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü 4’üncü sınıf öğrencilerinden Meltem Yaman ile Bayram Cengiz, Topluma Hizmet Uygulamaları dersi için ‘Engelsiz Eczane’ projesi başlattı. Proje uygulaması için Kırıkkale il merkezinde Marmara ve Yalçın eczaneleri seçildi. Bu amaçla eczane teknisyenlerine işaret dili eğitimi verilerek, çift el parmak alfabesi ile ilaçların kullanımını anlatabilmeleri ve karşılaşabilecek aksilikler konusunda bilgilendirme yapabilmeleri sağlandı. Eczacılar, aldıkları eğitimle işitme engelliye doğru ve etkin biçimde ilaçlar hakkında tarifleri ve açıklamaları yapabilecek duruma geldi.

Projenin gönüllülük esasına dayalı olduğunu ifade eden Marmara Eczanesi sahibi Mustafa Bayrakcı, “Biz, eczacılar olarak her hastaya engelli engelsiz ayırt etmeden ilaçlarla alakalı doğru bilgilendirme zorunluluğumuz var. Bu anlamda KKÜ öğrencilerimizin bu projelerine destek vermek amaçlı taleplerini kabul ettik. Meltem Yaman ve Bayram Cengiz’den personelimiz 2 ay işaret dili eğitimi aldı. İstenen reçetelerdeki ilaçları kullanım şekli ve son kullanım tarihlerini içeren etiket sistemini işaret diliyle bilgilendiriyoruz. Sağlık Bakanlığı’nın bu projede yer alması şart. Umarım bu proje hayata geçer” dedi.

Kaynak

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir