nobetci-eczane34. Bölge Aksaray-Kırşehir Eczacılar Odası, Kırşehir’de eczacılara karşı yapılan saldırıları kınadı.

34. Bölge Aksaray-Kırşehir Eczacılar Odası, Yönetim Kurulu adına açıklama yapan Uzm. Ecz. Nazan Ulukuş Deniz, “Kırşehir ilimizin Terme Caddesi’nde bulunan 34. Bölge Aksaray-Kırşehir Eczacı Odamıza kayıtlı, nöbetçi eczanemize çok çirkin bir saldırı yapılmıştır. Saldırıyı 34. Bölge Aksaray-Kırşehir Eczacı Odası Yönetim Kurulu olarak tüm eczacılarımız ve eczacılık mesleği adına esefle kınadığımızı belirtmek istiyoruz” dedi.

“Bu can sıkıcı olay, Sabah saat 05.00 sularında gerçekleşmiştir. Şahıslar sabahın erken saatlerinde ilacı almak için eczaneye girmişlerdir” diyen Deniz, “Fakat eczane çalışanı, bahsi geçen ilacın reçetesiz satılmadığı veya Sosyal Güvenlik Kurumu branş uyuşmazlığı sebebiyle ödemediğini söylemesi üzerine, şahıslar hastaların önünde, eczane camlarını yumruklamış, eczacı ve eczane çalışanlarını tehdit etmiştir” diye konuştu.

Pregbalin etken maddeli ilacın reçete ile verilmesi gerektiğini ifade eden Deniz, “Bahsi geçen pregabalin etken maddeli ilaç, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunun yayınladığı normal reçeteyle verilmesi gereken, izlemeye tabi aktif ilaç listesinde bulunmaktadır. sağlık uygulama tebliğine göre (eğer hastanın raporu yoksa) ilgili uzman hekim tarafından reçetelendirilip sigortalı hastaya Sosyal Güvenlik güvencesiyle verilmektedir. Kısaca, bu tür ilaçlar kontrole tabi ilaçlardır. Reçetesiz kesinlikle verilmemektedir.

Bu ilaçlar özellikle uyuşturucu yan etkisinden yararlanılarak suiistimal edilmektedir. Dolayısıyla nöbetlerimizde bu tür hastalarla sürekli olarak karşılaşmaktayız. Bizler, büyük bir özveriyle özellikle nöbetlerimizde kamu hizmeti vermekteyiz. Bu hizmet sırasında eczacı, eczane çalışanı ve hastalarımızın can güvenliği tehdit altındadır” dedi.

Kaynak: Eczacı Odası

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir