eczane-teknisyeniAtatürk Üniversitesi (AÜ) Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Parlak, “Vatandaşlar antibiyotik konusunda yeterli bilgiye sahip değil.” dedi.

Diğer ülkelere nazaran Türkiye’de antibiyotik kullanımın had safhada olduğu görüşüne katılmadığını belirten AÜ Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Parlak, “Türkiye’de her hastanın antibiyotik kullanma ihtimali yoktur. Bunun Türkiye’de sağlık kuralları var hastalar bu kurallar neticesinde antibiyotik kullanabiliyorlar. Vatandaşlarımız antibiyotik konusunda yeteri kadar bilgi sahibi olduğunu ifade edemeyiz. Ben yıllardır öğrencilerime antibiyotik ile ilgili ders anlatıyorum.” dedi.

“ECZANELERE SINIRLAMA GETİRİLMELİ”

Avrupa ülkelerinde insanların antibiyotik konusunda yeterli bilgiye sahip olduğuna vurgu yapan Parlak şunları kaydetti: “Avrupa’da doktor tavsiyesi olmadan her önüne gelen kişiye antibiyotik verilmiyor. Hatta bunun bir örneğini ben yaşadım. Almanya’da kaldığımda eczaneden antibiyotik istedim. Bilinçli Eczane Teknisyeni doktor tavsiyesi olmadan antibiyotik veremeyeceğini söyledi. Ben doktor olduğumu söylememe rağmen yinede bana antibiyotik vermedi. Benim söylemek istediğim doktor tavsiyesi olmadan vatandaş antibiyotik kullanmasın. Tüm ilaçların alımlarının eczanelerde sınırlandırılması gerekir. Sağlık Bakanlığı ve diğer sağlık kurumları bu konuda vatandaşları gazete ve televizyonlar aracılığıyla bilgilendirmesi lazım. Antibiyotik konusunda televizyonlarda programlar yapılması gerekir. Bu şekilde vatandaşımızda bilinçlenmiş olur.”

Kaynak: Kısa Haber

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir