sahte-recete-cetesine-240-yil-hapisSavcılıkça hazırlanan iddianamede, Kartal Yavuz Selim Hastanesi’nde doktorların sekreterliğini yapan 3 kişi ile bir eczane çalışanının, doktorların ve hastaların haberi olmadan reçete yazmak suretiyle kanser ve böbrek yetmezliği tedavisinde kullanılan piyasa değeri yüksek ilaçları sahte reçete ile temin ettikleri ifade edildi.

SAHTE REÇETE DÜZENLENDİ

İddianamede, şüpheli eczane çalışanı E.İ.’nin uzun yıllar eczanelerde çalışması nedeniyle sistemin işleyişini ve açıklarını bildiği, bunu kullanarak ‘haksız kazanç elde etmek’ amacıyla hastaların haberleri dahi olmadan, adlarını ve bilgilerini kullanarak, Kartal Yavuz Selim Hastanesi’ndeki doktorlara gidip, kanser ve böbrek yetmezliği tedavisinde kullanılan pahalı ilaçları reçetelere yazdırdığı vurgulandı.

E.İ.’nin, reçeteleri doktorlara yazdıramadığı durumlarda ise doktorların şifrelerini bilen veya bir şekilde temin eden taşeron firma çalışanları olan doktor sekreteri şüpheliler H.Y., İ.F. ve Ç.T.Ö.’yü bularak, onlar aracılığı ile sahte reçeteler düzenlettiği kaydedildi.

İLAÇLARINI ALAMAYIP MAĞDUR OLDULAR

Şüpheli E.İ.’nin, daha sonra, düzenlettiği bu reçeteleri İstanbul’un çeşitli ilçelerindeki eczanelere giderek aldığı, bu şekilde tüm şüphelilerin Sosyal Güvenlik Kurumu’nu birden fazla kere dolandırdıkları vurgulanan iddianamede, gerçek hastaların ise ilaçlarını alamadığı için mağdur edildiği dile getirildi.

240 YILA KADAR HAPİS CEZASI İSTEMİ

İddianamede, şüpheli E.İ.’nin “Resmi belgede sahtecilik” ve “Kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık” suçlarından 80 yıldan 240 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi. Hastane çalışanı diğer 3 şüphelinin de aynı suçlardan 4′er yıl ile 48′er yıl arasında değişen oranlarda hapis cezasıyla cezalandırılması talep edildi.

E.İ.’nin soruşturma aşamasında tutuklandığı olayda, şüphelilerin yargılanmasına önümüzdeki günlerde Anadolu Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlanacak.

12 DOKTOR HAKKINDA DA SORUŞTURMA…

Öte yandan, iddianamede, olaya karıştığı iddia edilen 12 doktor hakkında ise soruşturma izni alındığı, ancak izin kararına doktorların itiraz etmesi üzerine haklarındaki dosyanın İstanbul Bölge İdare Mahkemesi’ne gönderildiği belirtildi. Bu nedenle, doktorlar hakkındaki dosyanın ayrı esasa kayıt edildiği belirtilen iddianamede, itirazın sonucuna göre 12 doktor hakkında işlem yapılacağı vurgulandı.

Haber: Arzu KAYA / İstanbul

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir