ilac-sikintisiAksaray Eczacı Odası Başkanı Hasan Buminhan Yavuz, kanser ilaçlarında ve bunun benzeri 200 kalem ilaçta sıkıntılar yaşadıklarını belirterek, “Sosyal Güvenlik Kurumu, hastaların tedavisi adına bu sıkıntıları tekrar gözden geçirmelidir” dedi.

Ülke ekonomisinin ciddi anlamda önem taşıdığını belirten Hasan Buminhan Yavuz, ülke ekonomisinin önemli olduğu kadar ülkede yaşayan insanların sağlıklarının da önemli olduğuna dikkat çekerek, “Edirne’deki kanser hastası Dilek kızımızın bakanla görüşmesi olayından sonra bu ilaç sıkıntısı yeniden gündeme geldi. Gündeme geldi ama sanki o an oluşan bir olaymış gibi yansıtılıyor. Aslına bakarsanız kanser ilaçlarında ve bunun benzeri 200 kalem ilaçta çok uzun süredir ciddi sıkıntılar yaşamaktayız.

Bunun sebebi ise Sosyal Güvenlik Kurumu’nun ilaç alırken tek temel kriterinin maliyetler olması. Biz bu sıkıntıyı Aksaray’da da yaşıyoruz. Bu ilaçları temin edemeyen hastalarımız ilaçları alabilmek adına karaborsacıların eline düşmekte. Sosyal Güvenlik Kurumu hastaların tedavisi adına bu sıkıntıları tekrar gözden geçirmeli ve bu 200 kalem ilaçta yaşanan ithalat sıkıntısını çözmek adına bu işi çok daha düzgün bir hale getirerek fiyat politikasını yeniden gözden geçirmelidir” dedi.

Kaynak

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir