Şifa Sağlık Derneği (ŞİFADER) ve Eczacılar ve Sağlık Sektörü Çalışanları Derneği (DEVADER) bu sene ortaklaşa gerçekleştirdikleri ‘Eczacılar Elele’ buluşmasına Türkiye’nin farklı bölgelerinden 600 eczane çalışanı katıldı. Sağlık Bakan Yardımcısı Agah Kafkas eczacılara yaptığı açıklamada, “Eczacılarımızın birçok sorunu olduğunu biliyoruz, bu sorunların çözümü için bazı çalışmaları yapıyoruz.” ifadesini kullandı.

Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşen ‘Eczacılar Elele’ programına Sağlık Bakan Yardımcısı Agah Kafkas, Kastamonu Milletvekili Mustafa Gökhan Gülşen, İstanbul Vali Yardımcısı Ahmet Deniz, İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu, İl Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürü Ramazan Yıldız, İstanbul Eczacı Odası Başkanı Sayın Semih Güngör, İstanbul İl Dernekler Müdürü Sayın Eyüp Ergür, Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı Mehmet Kamış ve Aksiyon Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Bülent Korucu katıldı. Ayrıca düzenlenen programda Yücel Arzen eczacılar için konser verdi.

Programda konuşan Agah Kafkas, 14 Mayıs Eczacılar bayramına yetiştirmek üzere yapılan yasal düzenleme bütün partilerin mutabakatıyla sağlandığını belirtti. Kafkas, “Sağlık Bakanımız Recep Akdağ ile katıldığımız komisyonda bütün partilerin oy birliğiyle geçmesi sağlandı. Yasal düzenlemenin 14 Mayıs’a yetiştirilmesi hedefleniyordu ama maalesef Meclisin gündeminde olmadığı için yetiştirilemedi. Ama bu ay içerisinde sonuçlanacağını düşünüyorum.” dedi.

Eczacılığın son yıllarda sıkıntılar yaşadığını dile getiren Şifa Sağlık Derneği Başkanı Hamide Öztürk, “Mesleğimiz son yıllarda sıkıntılar yaşadı ama 6197 yasası açıkçası bizlere umut oldu. Bu yasa ile neler kaybettiğimizi değil de neler kazandığımıza bakacağız. Çünkü geleneksel tıbbi ürünlerin satımı bu yasa ile eczacılarla sınırlı kalacak. Bizlerde bir başlangıç olarak bununla ilgili kendimizi ve eczanemizi geliştirirsek ve bu konuda planlar yaparak, eğitimler alarak eczanemizi ve kendimizi gelecek adına geliştirdiğimizde bizler için fırsat olacaktır. Çünkü bitkisel ürünler Türkiye ve dünyada çok büyük bir pazar payına sahip ve şuan bu yasa ile eczacılara imkan verilecek. Aynı zamanda medikal malzemelerin satımı da eczacılara verilecek bu müjdeli haberi de buradan vermek istiyorum.” şeklinde konuştu.

“Böyle platformlarda eczacıların sıkıntıları masaya yatırılıyor ve konuşuluyor,” diyen Eczacılar ve Sağlık Sektörü Çalışanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Aytan, “Mesleki örgütler olarak her zaman bir araya gelmemizde fayda vardır. Çünkü mesleğin sıkıntıları masaya yatırır konuşur ve irdelersek bakanlıklar ve SGK’da daha rahat hitap ederiz. 6197 sayılı Eczacılık Kanunu’nun bazı maddelerinde köklü değişiklikler olacak. Nüfusa dayalı eczane sayısı getirilecek.” İfadelerini kullandı.

Kaynak: Haberimport

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir