aile-hekimiÜç ayda bir aile hekimini değiştirme hakkını koz olarak kullanan bazı hastalar, doktorları sıkıştırıyor

Sağlık Bakanlığı‘nın aile hekimlerinin iş yüküne ilişkin yaptığı araştırma çarpıcı bulgular ortaya koydu. Araştırmaya göre, hastalara üç ayda bir aile hekimi değiştirme hakkı verildiği için hastalar bunu koz olarak kullanmaya başladı. İstediği ilacı veya raporu yazdıramayan vatandaşlar, “başka aile hekimine geçerim” diyerek kendi aile hekimine şantaj uygulamaya başladı. Baktığı hasta sayısı düştüğü için geliri azalan bazı aile hekimlerinin, bu duruma boyun eğdiği öğrenildi. Aile hekimlerinin görüşlerinin de yer aldığı raporda, aile hekimleri “Vatandaşlar bizleri ilaç ve rapor yazmada sekreter gibi kullanmak istiyor. İstedikleri olmadığı zaman da başka bir aile hekimine geçme hakları olduğu için bunu koz olarak kullanıyorlar” diyerek isyan etti.

Aile hekimleri, tıpkı hastalara tanınan “hekim seçme özgürlüğü” gibi doktorlara da “hasta çıkartma özgürlüğü” tanınması gerektiğini ifade ettiler.

Bu arada dedektif gibi gebe aradıklarını belirten aile hekimleri, “Gebelik tespitlerinin ilk 3 ayda bildirilmesinin zorunlu olması sıkıntı oluşturuyor. Gebeler bile bazen hamile olduğunu bilmiyor veya saklıyor. Bir gebe izlemi için 3 TL verilip, yapılmadığında 400 TL kesilmemeli” diyerek yaşadıkları sıkıntıyı dile getirdiler.

Kaynak: Bakırköy Gazetesi

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir