bitkisel-ilacRadyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), ‘Seçim Dönemi ve Medya’ konulu seminerde medya temsilcileriyle buluştu. Bitkisel reklamlardan duyulan rahatsızlığı medya temsilcileriyle paylaşan RTÜK Başkanı Davut Dursun, “Gıda takviyesi ürünleri ilaç gibi, her türlü hastalığı iyileştiren bir ürün gibi reklam etmeleri, sıkıntıyı artıran, kendilerine müeyyide uygulanmasını çağrıştıran bir faaliyetten başka bir şey değil” dedi.

Radisson Blue Conference Airport Otel’de düzenlenen ‘Seçim Dönemi ve Medya’ bilgilendirme toplantısı, medya temsilcilerini bir araya getirdi. Seminerin açılış konuşmasını yapan RTÜK Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun:

“BİTKİSEL İLAÇ REKLAMI KONUSUNDA SIKINTI YAŞIYORUZ”

Son yıllarda bitkisel gıda takviyesi reklamları konusunda büyük sıkıntı yaşadıklarını belirten Dursun, “Buna ilişkin rahatsızlıkları zaman zaman paylaşıyoruz. Az önce bir yayın kuruluşunun sahibi beni aradı ‘Hocam beni mahvettiniz, adaletsiz bir uygulama yapıyorsunuz’ serzenişinde bulundu. Bu söz konusu yayın kuruluşunun sahibine, daha önce birkaç kez görüştüğümde aynen şunu söylemiştim; ‘Beyefendi bu gidiş doğru bir gidiş değil. Bu şekilde yapmayın, etmeyin. Her hafta bizim gündemimizin en az 3-5 dosyası sizin yayın kuruluşuyla ilgili. Bu doğru değil, lütfen bırakın.’ Bana söylediği şuydu; ‘hocam yemin billah ediyorum, ben haftaya bırakıyorum.’ Fakat ‘haftaya’ dediği şey, bir türlü bitmiyor. Elbette ki bir yayın kuruluşunun bu noktaya gelmiş olmasından asla mutluluk duymuyoruz. Üst kurul üyelerinin hiçbirisi de bundan mutluluk duymaz. Gıda takviyesi ürünlerle ilgili programlar belli yayın kuruluşlarında sıkça yer verilen programlar. Bir gizli reklam olması nedeniyle müeyyide uygulanıyor. Bir bakıyorsunuz sözde sağlık programı ama program baştan sona belli ürünün tanıtımına yönelik. Bu dünyanın her yerinde gizli reklamdır veya ‘aldatıcı reklam’ olarak değerlendiriliyor. Dolayısıyla burada bir problem var. Burada özellikle siz yayın kuruluşlarının dikkatini ve hassasiyetini istirham ediyoruz. Bir ürün reçeteyle satılan ilaçsa, dünyanın hiçbir yerinde bunun reklamı yapılamaz. Bir ürün reçetesiz satılabilecek ilaçsa bunun reklamı yapılabilir. Ancak bu konuda otorite olan Sağlık Bakanlığı’nın bize hangi ilaçların reçetesiz olduğuna dair bir liste vermesi gerekiyor. Sağlık Bakanlığı bugüne kadar böyle bir liste vermedi. Gıda takviyesi bir ürünün reklamı mümkün. Ancak bunun hastalık iyileştirici bir ilaç gibi reklam edilmesi asla mümkün değil. Bu tarz reklamlara da müsaade edilmeyecek. Bu yol doğru yol değil, bu konuda gıda takviyesi ürünleri, ilaç gibi, her türlü hastalığı iyileştiren bir ürün gibi reklam etmeleri, tanıtmaları sadece sıkıntıyı artıran, kendilerine müeyyide uygulanmasını çağrıştıran bir faaliyetten başka bir şey değil” dedi.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir