İlaçta verilen dış ticaret açığının artacağını hesaplayan hükümet, uluslararası ilaç şirketleriniTürkiye’de üretime teşvik etmek amacıyla harekete geçti. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, ilaç firmaları için Türkiye’de özel bir endüstri bölgesi oluşturulacağını açıkladı.

Ergün, teşvik sisteminde stratejik sektörler arasında yer alan ilaç sektörüne ilişkin hazırlanan strateji belgesine son halinin bu ay içinde verileceğini belirtti.
Bakanlığının, özel sektör, STK’lar, üniversiteler, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcilerinin katılımıyla, ilaç sektörüne yönelik stratejik planın hazırlanması amacıyla toplantılar düzenlediğini kaydeden Ergün, “Strateji belgesinin genel amacı, ülkemizi uluslararası rekabet gücüne sahip, dünya ihracatından daha fazla pay alan, dünya ilaç endüstrisinde küresel bir oyuncu haline getirmek olarak şekillendirilmiştir” dedi.

Özel endüstri bölgesi olacak
Ergün, strateji belgesinin içinde, yabancı ilaç firmaları için Türkiye’de özel bir endüstri bölgesi oluşturma kararının da yer alacağını bildirirken, hukuki ve idari düzenlemelerin, ilaç yatırımlarını artıracak şekilde düzenleneceğini, kamu, üniversite ve özel sektör arasında işbirliğinin geliştirileceğini kaydetti.

‘İLAÇTAKİ TİCARET AÇIĞI ARTACAK’

2011 yılında 76 milyar TL’lik sağlık harcamaları içinde en büyük harcama kalemlerinden birinin ilaç giderleri olduğunu belirten Bakan Nihat0Ergün, sözlerini şöyle sürdürdü:
“İthalat 5 milyar dolar, ihracat 620 milyon dolar, dış ticaret açığı ise 4.45 milyar dolar seviyesine ulaştı. Türkiye’nin hem ilaç hammaddesinde hem de mamul ilaçta dışa bağımlı bir ülke olduğu ortaya çıkmaktadır. İthalatın büyük bir kısmı, çok yeni ve yüksek teknoloji gerektiren preparatlar, bazı aşılar, kan faktörleri, bazı kontrollü salım sistemine sahip olan ilaçlar, insülin ve kanserilaçlarından oluşmakta. Ülkemizin artan nüfusu göz önünde bulundurulduğunda, artan ilaç talebine paralel olarak gerekli adımların atılmaması durumunda, bu alanda dış ticaret açığının artarak devam edeceği tahmin edilmektedir.”

Kaynak

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir