insan-beynini-onaran-ilac-uretildiRusya’da, beynin fonksiyonlarını uyararak bu sayede vücutta zarar görmüş organları iyileştiren bir ilaç geliştirildi. İlaçla ilgili çalışmaların 1.5 yıl daha süreceği ifade edildi

Rusya’nın Novosibirsk şehrindeki Rus bilim insanları, beynin fonksiyonlarını uyaran ve bu sayede insan vücudunun zarar gören organlarının iyileşmesine yardımcı olan bir ilaç üretti. Konuyla ilgili olarak İnterfaks ajansına açıklama yapan ilaç şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Andrey Artamonov, ilacın dünyada başka bir emsalinin bulunmadığını söyledi.

İlacın, yetişkin insanların beynine gönderdiği sinyallerle vücudun yeni kök hücre üretmesi için zorladığını ve bu sayede vücudun zarar görmüş organlarını bularak iyileştirdiğini ifade eden Artamanov, “Çocukların beyni aktif olarak kök hücre üretiyor. Çünkü çocuk büyüyor. Yetişkin insan beyni de bunu (kök hücreyi) yeniden üretmek için müsait, ancak yapması gereken şeyi yapmak istemiyor. Bizim ilacımız ise bu durumu teşvik ediyor” dedi. 

KLİNİK DENEYLER BAŞLIYOR 
Bu yıl klinik deneylere başlayacaklarını belirten Artamanov, “Şu anki kök hücreyle ilgili operasyonlar insanların iç organları için yapılıyor. Riskli bir aşamadayız. Çünkü suni yollarla yapılan kök hücreler, insan vücudunda umulmadık bölgelerde, kontrol edilemez bir etkileşime geçebilir” uyarısını yaptı. Rus uzman, ilaçla ilgili çalışmaların 1.5 yıl daha devam edeceği bilgisini verdi.

Kaynak

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir