yanlis-antibiyotik-icen-universite-ogrencisinin-beyin-olumu-gerceklesti-6327722Değerli meslektaşlarımız ve eczacılarımız;

Daha önce defalarca kez gerek Sağlık Bakanlığı tarafından gerek ise eczacılık kurumlarının yoğun duyuruları, ilanları asılmasına rağmen, bilinçlendirme kampanyaları yapılmasına rağmen bu tür olaylar devam etmekte. Gerek kurumumuz gerek ise İl Sağlık Müdürlükleri ve Belediyeler farkındalık kampanyaları yapmaktadır. Fakat bu kaçınılmaz durumu engelleyebilecek en etkin sağlık danışmanları bizleriz. Gerekli bilinçlendirme çalışmalarını halkımıza doğru ilaç kullanımını anlatacak olan bizleriz. Gerekli hassasiyetin ivedilikle gösterilmesini rica eder, öğrencimizin ailesine, arkadaşlarına ve tüm ülkemize baş sağlığı dileriz.

Habeş ANIK
Yönetim Kurulu Adına Başkan

İlgili HABER

Çankırı’da antibiyotik içtikten sonra fenalaşan ve 5 gündür hastanede tedavi gören üniversite öğrencisinin beyin ölümü gerçekleşti.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Muhasebe Bölümü 2. sınıf öğrencisi Derya Yücekaya (25), 20 Kasım Cuma günü dişinin ağrıması üzerine antibiyotik içti. Bir süre sonra fenalaşan Yücekaya, ev arkadaşının haber vermesi üzerine 112 Acil Servis ekiplerince Çankırı Devlet Hastanesine kaldırıldı.

Hastanenin yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alınan Yücekaya’nın, tüm müdahalelere rağmen beyin ölümü gerçekleşti. Haberi alan Yücekaya’nın ailesi
ve arkadaşları hastaneye geldi.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanı Adnan Taha Tuğrul, gazetecilere yaptığı açıklamada, derin bir üzüntü içerisinde olduklarını söyledi.

Yücekaya’nın dişinin ağrıması nedeniyle bitki çayıyla antibiyotik aldığını dile getiren Tuğrul, bir süre sonra midesinin bulandığını, fenalaşması üzerine ev arkadaşının ambulans çağırdığını ifade etti.

Doktorlardan aldıkları bilgiye göre, antibiyotiğin içerisinde penisilin maddesi bulunduğunu, arkadaşlarının penisilin maddesine alerjisi olduğu için vücudunun reaksiyon verdiğini anlatan Tuğrul, şunları kaydetti:

“Bu da arkadaşımızın can kaybına sebep oluyor. Arkadaşımızın beyin ölümü gerçekleşti. Ailesi Antalya ve Malatya’dan geldi. Yarın organ bağışı yapıp yapmayacaklarına karar verecekler. Ondan sonra cenazeyi götüreceğiz. Üniversite olarak devamlı ailenin yanındayız.”

Kaynak: Medya

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir