Uyarıyoruz! Sağlık’ta Yanlış İstihdam ÖLDÜRÜR!

Sağlık alanında yapılan reformların ve iyileştirme çalışmalarının en başında hastane yöneticilerinin doğru alanda doğru sektör bileşenini çalıştırması gerekliliği hem bakanlığımız tarafından hem de sivil toplum kuruluşları tarafından dile getirilmektedir.

Geçtiğimiz yıllarda yapılan yanlış istihdam sebebiyle birçok vatandaşımız zor durumda kalmıştır. Yanlış istihdam sorunu çözülmediği sürece sağlık alanında ciddi sorunlarla karşılaşılacağı bilinmektedir. Mesleki sivil toplum kuruluşu olan derneğimiz bu konuda yıllardır uyarılarda bulunmakta. İlgili sektör bileşenlerine sürekli bildirmektedir.

Ülkemizin dört bir yanından derneğimize ulaşan meslektaşlarımız hastanelerin eczane alanında farklı sektör mensuplarının istihdam edildiğini bildirmektedir. Eczaneler halkın en yakın sağlık danışmanı görevini üstlenmiştir. Nasıl ki bir eczane de eczacı dışında farklı bir birim yöneticilik yapamaz, aynı durum eczane teknikeri içinde geçerlidir.

Nasıl ki, kalp damar cerrahi doktoru ameliyat yapabilirken kardiyolog yapamıyorsa aynı durum eczanelerde de geçerlidir. Eczane birimlerinde eczacı ve eczane teknikeri dışında hiç kimsenin çalıştırılmaması gerekmektedir.

Fakat şu anda tüm kamu ve özel sektör hastanelerinde mesleki bilgisi ve belgesi bulunmayan kişiler istihdam edilmekte. Tespit edilen hastaneler tarafımızca ilgili ilin sağlık müdürlüklerine bildirilmesine rağmen gerekli yaptırımlar yapılamamakta.

Örneğin hastanelerin eczane biriminde personel eksikliği olduğunda ilgili yöneticiler tarafından farklı branştaki kişiler o birime yönlendirilmektedir. Bu yanlışa artık bir son verilmesi gerekir.

Sağlık alanında yapılacak en küçük bir hatanın insan sağlığı açısından ne denli zararlı olduğu hatta yapılacak hataların ölüme sebep olabileceği unutulmamalıdır.

Eczane Teknisyenleri ve Teknikerleri Sosyal ve Kültürel Gelişim Derneği
Yönetim Kurulu Adına Başkan
Habeş ANIK

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir