mustafa-kemal-ataturkAnkara’nın milli mücadelenin merkezi olarak seçilmesi doğru ve isabetli bir karar. Atatürk’ün sine-i millete dönüş düşüncesini gerekleştirdiği yerdir ANKARA.

Birinci dünya savaşının ardından Türkiye’nin pek çok yerinin işgal altında iken ve Ankara’nın milli mücadelenin bedeni ve büyük bir fikrin sembolü olduğunu unutmamalıyız.

27 Aralık 1919 tarihinde Ankara’ya gelen Mustafa Kemal ve Heyet-i Temsiliye’nin Dikmen sırtlarında seymenlerin oyunları, dervişlerin ezan ve duaları, Ankara ve bölge halkının sevinç gösterileri ile karşılandı. Atatürk ve istiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını rahmetle, saygıyla anıyoruz.

“27 Aralık 1919’dan sonra meydana gelen gelişmeler Ankara’nın milli mücadelenin merkezi seçilmesindeki isabeti ortaya koymuştur. Artık Ankara, Atatürk’ün sine-i millete dönüş düşüncesinin gerçekleştiği ve doruğa ulaştığı mekandır. Dolayısıyla Ankara, bir harekatın bedeni ve büyük bir fikrin sembolüdür. Milli iradenin tecelligahı TBMM’nin ev sahipliğini yapan önemli bir merkezdir.

Hızla gelişerek dünyanın çağdaş başkentleri arasında yer alan Ankara, siyasi hayatın merkezi olarak modern Türkiye’nin dünyaya bakan yüzüdür. Ankara, her geçen gün farklı yönleriyle bizim iftihar sebebimiz olmaktadır.”

Saygı, Sevgi ve Dualarımızla

Eczane Teknisyenleri ve Teknikerleri, Sosyal ve Kültürel Gelişim Derneği

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir