Bilindiği üzere Ankara İl Başkanlığımız hem mesleğimiz hem de halk sağlığı konusunda önemli çalışmalar yürütmektedir.

Üzeyir YİĞİT başkanlığında devam eden çalışmalardan en önemlisi Eczane Teknisyenliği eğitimiydi ve bu eğitimin yapılacağı yazılı olarak bildirilmişti.

Şimdi ise İl Başkanlığımız tarafından Akılcı Antibiyotik Kullanımı konusunda gerekli başvurular yapılmış Kamu Spotu ve gerekli envanter çalışmalarının yapılacağı bildirilmiştir.

Cevap yazısı:

“Ülkemizde ilaçların özellikle de antibiyotiklerin yanlış ve gereksiz kullanımı birey ve toplum sağlığına ciddi düzeyde olumsuz etkide bulunmaktadır. Viral-bakteriyel etken ayrımı yapmaksızın bilinçsizce kullanılan antibiyotikler giderek bakteriler üzerindeki etkisini kaybetmekte ve tedavi edemeyen bir ilaca dönüşmektedir. Kış aylarında kapalı alanlarda ortak yaşamın artması, üst solunum yolu enfeksiyonu etkenlerinin bulaşma riskini artırmaktadır.

Virüs kaynaklı üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde de antibiyotiklerin yeri bulunmamaktadır. Ülkemizde ise antibiyotikler en fazla üst solunum yolu enfeksiyonlarında bilinçsizce kullanılmaktadır. Öte yandan söz konusu gereksiz ve yanlış kullanım ülkemizin sağlık harcamalarını da gereksiz yere artırmaktadır.

Bakanlığımızca antibiyotiğin yanlış ve gereksiz kullanımını önlemek amacıyla bir eylem planı hazırlanmıştır. Söz konusu eylem planı çerçevesinde, antibiyotiğin yanlış kullanımına karşı vatandaşlarımızın bilgi ve kontrol yeteneklerini artırmak, farkındalık ve bilinç oluşturmak amacıyla birçok çalışma yürütülmektedir.

Bu bağlamda çalışmalarımızın önemli bir halkasını oluşturan “Antibiyotiğin Doğru Kullanımı” adlı kamu spotu başta olmak üzere broşür, afiş, sosyal medya paylaşımları, aile sağlığı merkezleri ve IP TV ekranlarında gösterilecek video animasyonları ile birçok mecrada görünürlüğü artırarak konuya dikkati çekmek hedeflenmiştir. Söz konusu bu çalışmalar yapılacaktır ilgili başvurunuz uzmanlarımıza iletilmiştir.”

ETD ANKARA İL BAŞKANLIĞI

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir