eczane-maasÜlkemizde bir çok meslek grubunda maaş oranlarında asgari ücretin üzerinde işlem görülmesine rağmen, bir çok meslektaşımız asgari ücretin altında maaş ile çalışıyor. Bir kişinin ailesini geçindirmek için gereken para miktarı 1600 Tl olduğu çalışma bakanı tarafından dile getirilmişti.

Derneğimize ulaşan bir meslektaşımız aldığı maaş ile yanlızca ev kirası ve faturalarını ödeyebildiğini dile getirdi. Bazı dernek ve federasyonlar tarafından ise emsal ücret olarak 800 ila 1200 tl arası çalışma ücreti belirlenerek ilgili kurumlara gönderildiği ve Bazı Eczacı Odaları tarafından’da bu miktar kullanıldığı derneğimize ulaşan bilgiler arasında.

Bazı eczanelerde ise hala meslektaşalrımızın sigortasız çalıştırıldığı bildiriliyor. Kanunlara uymayan bu eczaneler hakkında gereken hukuki işlemler en kısa zamanda yapılacaktır.

Şimdi soruyoruz?

Çalışma saatleri haftada 60 saat iken asgari ücret yeterli mi?

Ayda en az 2 defa nöbete kalan ve ertesi günde çalışmaya devam eden bir kişiye asgari ücret yeterli mi?

3 kişilik bir aileye asgari ücret yeterli mi?

Yeterli görenlere

Bilindiği üzere eczane teknisyenliği mesleği geçmişten günümüze halkın en yakın sağlık danışmanı olarak adlandırılmaktadır.  Bu meslek erbabının tüm çalışma koşullarında halka en iyi hizmeti vermesi gerekir. Gerek duygusal gerek ise psikolojik olarak en iyi hali ile hizmet etmesi gerekir. Şu anda ülkemizde bulunan meslektaşlarımızın bir çoğu ailevi ve maddi problemler sebebi ile zor zamanlar yaşıyor ve bir çoğuda borç batağında.

Geçen gün sosyal medya aracılığı ile yaklaşık 14.000 meslektaşımıza 1000 TL üzerinde maaş alan var mı? sorusunu yönelttik. Cevaplar ilginç neredeyse hiç yok.

Hizmet ettiğimiz alana benzer çalışma saatleri olan tüm mesleklerde Maaş oranları 2000 TL ve üzeri Primler vs.. ile. Fakat bizim mesleğimize zorunlu biçilen çalışma gün ve saatlerinde 1000 tl üzeri maaş alan meslektaşımız yok denecek kadar az.

Bu durumu bu hale getiren, getirmeye çalışan, umursamayan, bununla mücadele etmesi gerekirken ilgilenmeyen herkese selamlarımızı iletiyoruz ve günahında boğulacağınız bu durumdan vazgeçmenizi diliyoruz.

Ve tüm meslektaşlarımızı derneğimize üye olmaya davet ediyoruz.

Eczane Teknisyenleri ve Teknikerleri, Sosyal ve Kültürel Gelişim Derneği

1 cevap

Trackbacks & Pingbacks

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir