Eczane Teknisyenliği Sertifika Programları Hakkında – Önemli – 2020

Değerli eczacılarımız ve meslektaşlarımız;

Geçtiğimiz yıllarda yapılan sertifikalı eğitim programları son kez Sağlık Bakanlığı ve 19 Mayıs Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirilmişti.

Eğitim programının tekrar yapılması konusunda sürekli başvurular ve işlemler gerçekleşmesine rağmen yıllardır program yapılmamıştır. Süreç içinde bazı eğitim kurumları tarafından sertifika programları yapılmak istenmiş fakat sağlık bakanlığı tarafından kabul edilmemiştir. Geçtiğimiz günlerde yeniden gündeme gelen ve bir üniversite tarafından planlanan eğitim programı meslektaşlarımızın soruları üzerine hem derneğimiz hem de Türk Eczacıları Birliği tarafından Sağlık Bakanlığı’na sorulmuştur.

Sağlık Bakanlığı tarafından ise yapılan eğitimlerin bakanlık tarafından tescil veya onayının mümkün olmadığı söylenmiştir.

İlgili mevzuatlar çerçevesinde yapıalcak herhangi bir eczane teknisyenliği sertifika programı Sağlık Bakanlığı iştirakiyle yapılmadığı sürece kabul edilmeyecektir. Bu nedenle kurumlar tarafından yapılan veya yapılması planlanan eğitim programları yanlızca mesleki gelişim olarak değerlendirilmesi gerekmektedir.

Bu eğitim programları Sağlık Bakanlığı sertifikasyon daire başkanlığının gündeminde olmadığı gibi üniversitelerde mesleğimizin önlisans eğitim programları mevcut olup, örgün veya uzaktan eğitim yöntemi ile bu programlara katılmanız ve önlisans diploması almanız gerekmektedir.

Dileyen meslektaşlarımız derneğimizle iletişime geçip önlisans Eczane Hizmetleri programları ile ilgili bilgi alabilir.

Gereğini önemle rica ederiz.

Sağlık Bakanlığı Tarafından Türk Eczacıları Birliği’ne gönderilen yazı için tıklayınız.

BİZİ İNSTAGRAMDAN TAKİP ETMEYİ UNUTMAYINIZ
https://www.instagram.com/ eczaneteknisyenleri