eczane-teknisyenleri-dernegiDeğerli Meslektaşlarımız;

28 Mart 2013 tarihinden bu yana başlattığımız Sağlık İnternetten veya Bakkaldan alınmaz adlı sektörel kampanyamızda başarıya ulaşmanın gururunu yaşıyoruz.

Binlerce haber kanalında yayınlanan kampanyamız Sağlık Bakanlığı’nı o tarihten bu yana harekete geçirmiştir.

Bugün gelinen noktada meslektaşlarımızın desteği ile bir ilki başardığımızı bildirmenin gururunu yaşıyoruz.

Her zaman söylediğimiz gibi “ECZANE TEKNİSYENLERİ VE TEKNİKERLERİ HALKIN EN YAKIN SAĞLIK DANIŞMANIDIR“.

İlgili Yönetmelik için tıklayınız.

İşte Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan işlemler:

http://www.hurriyet.com.tr/kelebek/saglik/26740866.asp

http://www.sabah.com.tr/Saglik/2014/07/04/bu-ilaclari-satanlara-hapis

http://www.milliyet.com.tr/zayiflatici-ilac-satanlara-hapis-teknoloji-1906962/

http://www.haber7.com/genel-saglik/haber/1176536-o-ilaclari-satanlara-hapis

http://www.habertut.com/o-ilaclari-satanlara-hapis.html

 

“Zayıflatıcı, gençleştirici, hastalıkları tedavi edici” olduğu iddiasıyla yasaya aykırı şekilde sağlık beyanıyla herhangi bir ürünün satışını, pazarlamasını veya reklamını yapanlar hapis cezasına çarptırılacak. Sağlık bakanlığı, internet üzerinden “her derde deva” diye bitkisel ve doğal iddiasıyla tanıtılan ürünlerle mücadele için yeni yaptırımları devreye soktu. Ayrıca bu ürünleri satan internet siteleri sağlık Bakanlığı kararıyla kapatılabilecek. (Zayıflatıcı İlaç Satanlara Hapis Cezası)

Sağlık Beyanı ile Satışa Sunulan Ürünlerin Sağlık Beyanları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlandı. Değişiklikle Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunun geçen yıl Haziran ayında çıkardığı yönetmelik revize edilerek sağlık beyanıyla internet veya başka bir elektronik ortam üzerinden ürün satanlar hakkında daha ağır cezalar uygulanması hükme bağlandı.

Kurum tarafından, izinsiz veya verilen izne aykırı sağlık beyanıyla ürün tanıtım ve satışı yapılan internet siteleri tespit edilecek. Gerekli görülmesi halinde, ürün tanıtım ve satışında yer alan ifadelerin yönetmelik kapsamında değerlendirilip değerlendirilmeyeceği hususunda bilimsel komisyonlardan görüş alınabilecek.

İnternet veya başka herhangi bir elektronik ortam üzerinden, izinsiz veya izne aykırı sağlık beyanıyla herhangi bir ürünün tanıtım veya satışının yapılması halinde, Kurum tarafından derhal erişimin engellenmesine karar verilecek, karar uygulanmak üzere Erişim Sağlayıcıları Birliğine bildirilecek.

Mevzuat hükümlerine aykırı sağlık beyanıyla herhangi bir ürünün satışını, pazarlamasını veya reklamını yapanlara 1262 sayılı Kanunun 19. maddesinin birinci fıkrası gereğince hapis verilebilecek. Ayrıca yapılacak düzenlemeye aykırı davranıldığının tespiti halinde, Kurum tarafından düzeltme, tanıtımı ve piyasaya arzı durdurma veya toplatma kararı verilebilecek.

Kurumun kararı ürün sahibine tebliğ edilecek, ürün sahibi de Kurumun kararlarını ivedilikle yerine getirecek. Durdurma ve toplatma işlemi, ürün sahibi tarafından yapılacak. Bu işlemler Kurum tarafından yapılabileceği gibi Kurumun talebi halinde ürünün piyasa gözetim ve denetiminden sorumlu kurum veya kuruluşlar tarafından da uygulanabilecek.

Toplatılan ürünlerin imha edilmesine karar verilmesi halinde, bu işlemler üretici tarafından yapılabileceği gibi, masraflar üreticiye ait olmak üzere Kurum tarafından da gerçekleştirilebilecek.

Tanıtım veya satışların internet veya başka herhangi bir elektronik ortam üzerinden yapılması halinde 1262 sayılı Kanun ile 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun hükümleri gereğince işlem yapılacak.

Desteğini esirgemeyen tüm meslektaşlarımıza teşekkür ederiz.

ECZANE TEKNİSYENLERİ VE TEKNİKERLERİ, SOSYAL VE KÜLTÜREL GELİŞİM DERNEĞİ

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir