eczaneHaziran ayında çıkarılan torba yasada önemli bölümler Türk Eczacıları Birliği’nin gözünden kaçmış olsa gerek hala bir müdahale yok.

Eczanelerde satılan birçok ilaç dışı ürünün (OTC) satışının yapıldığı internet sitelerini eczacılar açamayacaklar. Ama eczacı olmayanlar bu tür siteler açıp satış yapabiliyorlar ve yapabilecekler. Madem eczacı böyle siteler açamıyor o halde kimsenin açmasına da müsaade edilmesin. Bu tür ürünler sadece eczanelerde satılsın.

Torba Yasa’da eczacılık mesleği ile ilgili de değişiklikler vardı. (TBMM Sağlık Komisyonu tarafından kabul edilen 6197 sayılı kanunun 24. Maddesi) Maddede olumlu konular var ama bunlar eczacının cirosunu artırmıyor. Aksine mf’lerin azaltılmasına yönelik adımlar atılıyor. Eczanelerin toplu ilaç satışına yasak konmaya çalışılıyor. İlaç firmaları ve dağıtım kanalları bunu yönetmeliğe koydurmaya çalışıyorlar. Eczacının böyle bir ortamda mf ile desteklenmesi gerekirken zaten iyice azalan mf’nin önü kesiliyor adeta. İlaç firmaları ve dağıtım kanalları eczacıyı düşünmeleri gereken bir durumda kendilerini düşünmüyorlar mı bu sürece destek vererek?

“Bir ilçede 3 bin 500 kişiye bir eczane düşecek şekilde sınırlamayı” ihtiva eden maddenin uygulanmasına dair yönetmelik de yayınlanmış değil. Yasa çıkıyor uygulama şartları bir yılı aşmasına rağmen çıkartılamıyor.

Takviye Edici Gıdaların İthalatı, Üretimi, İşlenmesi ve Piyasaya Arzına İlişkin Yönetmelikte geçen düzenleme; söz konusu ürünlerin eczane dışında, hatta internet üzerinden eczacı olmayan kişilerce tüketiciye sunulmasını mümkün kılıyor. Bu tür ürünlerin sadece eczanelerde satılması kimi rahatsız ediyor? Veya bu ürünlerin eczane dışında satılması kimin ve kimlerin işine geliyor? Biri çıkıp bunu lütfen açıklasın.

Tüm bu olumsuzluklar tabi ki bizim meslektaşlarımızın da uzun süreli iş bulamamasına yol açıyor. Bir sektör bitirilmeye çalışılıyor. Kim engel olmalı…

Daha öncede söylemiştik; “Sağlık İnternetten veya Bakkaldan Alınmaz”

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir