20130722_213840Değerli Meslektaşlarımız;

Derneğimiz yönetim kurulu başkanı Habeş ANIK ile Bakan Ömer DİNÇER, dernek genel merkezimizin bulunduğu Bakırköy’de düzenlenen iftar yemeğinde bir araya geldi. Eski Milli Eğitim ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer DİNÇER ile eczanelerin çalışma saatleri ile ilgili fikir alış verişinde bulundu.

Uluslararası Çalışma Örgütüne göre Türkiye’de tüm çalışanların yaklaşık yüzde 50si haftada 50 saatin üzerinde çalışmakta. Eczanelerimizde ise bu durum daha vahim haftalık toplam 54 saati bulan çalışma koşulları sağlığımızda etkilemekte. Araştırmalar fazla çalışmanın, hipertansiyon, uyku bozuklukları, depresyon gibi hastalıklara neden olabileceğini ortaya koyuyor. Avrupa Kalp Dergisinde sonuçları yayımlanan bir çalışmada; yaşları 39 ile 61 arasında değişen ve başlangıçta herhangi bir kalp hastalığı olmayan 6.014 İngiliz devlet memuru, yaklaşık 11 yıl boyunca takip edilmiş ve çalışma saatlerinin uzunluğu ile kalp hastalığı arasındaki ilişki araştırılmış.

20130722_213813Çalışmanın sonucu gösteriyor ki günde normalden 3 saat ve daha fazla çalışan insanların kalp hastalığına yakalanma riski (kalp krizi ve ölüm dahil) daha az çalışanlara göre yüzde 60 daha fazla. Kişinin kendisine ayıracak yeterli vaktinin olmaması, sürekli gerginlik, uyku süresinin kısalması ve kalitesinin bozulması vücutta birtakım hormonal ve biyokimyasal değişikliklere neden olarak zaman içinde kalp damar sistemine zarar vermekte. Aşırı stres bir risk faktörü olarak kabul edilmekle birlikte bahsedilen çalışmada stres düzeyi düşük olanlarda dahi fazla çalışma ile kalp hastalığı riskinin arttığı gösterilmiştir.

Tüm bunlar dernek yönetim kurulu başkanımız Habeş ANIK tarafından Bakan Ömer DİNÇER’e anlatılarak çalışma koşullarımız ve zorluklarımız hakkında bilgi verildi. Ayrıca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile eczane çalışma saatlerimiz hakkında gerekli çalışmalar yapılacaktır.

Eczane Teknisyenleri ve Teknikerleri, Sosyal ve Kültürel Gelişim Derneği

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir