eczaci-birligi-ne-yapmaya-calisiyorDeğerli Eczacılarımız ve Değerli Meslektaşlarımız;

İnsan hakları evrensel bildirgesi madde 1 şunu söyler: Bütün insanlar özgür, onur ve haklar bakımından eşit doğarlar. Akıl ve vicdana sahiptirler, birbirlerine karşı kardeşlik anlayışıyla davranmalıdırlar.

Geçtiğimiz günlerde Eczacılık Meslek Örgütleri negatif ayrımcılığa sebep olacak tarihi bir çalışma sistemine imza attı ve bir yayın yaptı yayında eczanelerde çalışan personelin özlük dosyası, çalışma çizelgesi vb.. imza altına alınacak bazı evrakları yayınladı ve devamında eczacı odalarına göndererek bunu uygulatın dedi.

Şimdi bunu uygulayacak eczacılarımız ellerini vicdanlarına nasıl götürecek merak ediyoruz. Bu faaliyet sonrasında çalışanlarından nasıl performans bekleyecek. Kaldı ki zaten yıllardır eczane hizmetleri alanında her sorunu birlikte göğüslüyoruz. Her eczacılık sorununu omuz omuza mücadele ile aşmaya çalışıyoruz. Hem de sizden alacağımız (çoğu bölgede) asgari ücret için.

Bugün gelinen nokta da görülüyor ki eczanelerde sadece eczacılar hizmet veriyor. Diğer kişiler ise parayla tutulmuş esir misali eziliyor. İmzalar, ek belgeler, sözleşmeler, baskı kurma çabaları, iftira ile işten çıkarmalar. Maaşı yüksek verip asgari ücretten göstermeler, asgari ücret verip yemeğini vermemeler, yol ücreti vermemeler, en ufak bir hatada yoğun olarak mobbing uygulamak, nöbet sonrası çalıştırmaya devam etmek nöbet ücreti ödememek, eczanenin temizliğini yaptırmak. Daha bunlar bir kısmı başka bir konuya sinirlenip elemanına bağırıp çağırmak. Müşteri karşılama işleminde elemanını aşağılar şekilde davranmak. O bilmez ben bilirim yaklaşımları.

Şimdi soruyoruz;

Çalışma müdürlüklerine çalışan denetçiler, iş müfettişleri eczanelerin kaç saat çalıştığını bilmiyorlar mı?

Çalışma iş müfettişleri hiç eczaneden alışveriş yapmıyor mu?

Mahkeme karşısında orada bulunan hakim hiç eczaneye gitmiyor mu?

Kendimize gelelim;

Amacımız sektörü ayakta tutmak için çaba göstermek olması gerekirken bu denli ikili ilişkileri ilgilendiren konuların baskıcı tutum ile meslek örgütleri tarafından alenen uygulanmasına müsaade etmek olmamalı.

Teknoloji gelişiyor her gün bir yeni ürün her gün bir yeni sorun çıkıyor. Tüm eczacılık sorunları bitti sıra çalışma sisteminemi geldi. Hayır tabi ki yapılmak istenen sadece meslek örgütü çalışıyor imajı vermekten öte değil. Bu imajı yıllardır eczacıların üzerine kurmuyorlar mı? Bunu hepimiz gayet iyi biliyoruz. Burada önemli olan eczacı değil eczanedir ilkesini benimsemediğiniz sürece marketlerde ürünler satılmaya devam eder. Bu zamana kadar yüzlerce yazışma ile sektörün korunması vurgusu yaptık fakat gördük ki eczacı örgütü sadece kendi çıkarının peşinde. Bu işlemleri yaparak eczacılarımızın ağzına bir parmak bal çalıp kenara çekiliyor.

Meslek sorunlarına değinelim biraz.

Marketlerde gıda takviyesi adı altında gece reklamları dönen ürünler satılıyor. Eczacı birliği neden yok?

Bakkallarda ilaçlar satılıyor, isim yazmayalım ama hepimiz biliyoruz nelerin satıldığını. Eczacı birliği neden yok?

İnternette neredeyse binlerce internet sitesinde ürünler satılıyor. Eczacı birliği neden yok?

Binlerce eczacı batağın eşiğinde banka kredileri ile mücadele etmeye çalışıyor. Yukarıdaki sebeplerden dolayı. Eczacı birliği neden yok?

Binlerce eczacı serbeste eczanesini icra yoluyla kapattı. Siz yine yoksunuz.

Şu an binlerce eczacı kapatmanın eşiğinde. Siz yine yoksunuz.

Sahi sizin tek sorununuz çalışma arkadaşınız mı?

Bırakın bu işleri koltuğunuzun hakkını verin önce eczanelerin sorunlarını düzeltin en son çalışma arkadaşlarınızla uğraşırsınız.

Bakın bunu yazarken bile eczacılarımızın geleceğini düşünerek yazıyoruz. Çünkü eczacılığın geleceği bizim geleceğimizdir ilkesini kavramış durumdayız. Mesleki gelişimlerimizi de en üst düzeye çıkarma çabasındayız. Biraz inceleyin bu internet sitesini anlarsınız. SEN BEN YOK BİZ VARIZ. Dışarıya sağlığın en önemli noktasındayız diyorsun arka planda kendi çalışanını ezmeye çalışıyorsun.

Saygınlığımızı bu denli yitirmemize neden oluyorsunuz. Meslek elden gidiyor KARDEŞİM. Sen hala neyle uğraşıyorsun.

Saygı ve selamlarımla.

Habeş ANIK
Yönetim kurulu başkanı
habesanik@eczaneteknisyenleridernegi.org
facebook/habes.aniktwitter/habesanik

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir