eczane-logoDünya’daki ilk eczane nerededir. Dünyanın ilk eczaneleri hakkında gerekli bilgileri sizler için derledik. Bu bilgiler ışığında hekim ve eczacıların ilk ayrıldığı dönem hakkında ayrıntılı bilgileri bulabilirsiniz.

Dünyadaki ilk eczaneler 1140 da Napoli ve 1180 de Pariste var olduğu bilinir. Salernordaki tıp eğitimde hekim ve eczacıların ayrılmaları 1076 yılında gerçekleşmiştir..

9. yüzyılda avrupada ilk tıp okulu olarak bilinen Selerno tıp okulu kurulmuştur. Bu okulda Hipokrat, Galen ve İslam bilim insanlarının kitapları okutulur anatomi bilinmezdi. Bazen ise domuz gibi benzer hayvanlar üzerinde bazı incelemeler ve çalışmalar yapılırdı. Sicilya kralı 2Ferdinand, anatomi dersinden geçemeyen öğrenciye cerrah ünvanı verilmeyeceğini söylemiş, 1213 yılında ise imtihana girenler için ;  5 yılda idam edilen bir şahsın kadavrasının çalışma yapılması için  öğrencilere verileceğini bildirdi. Papalık ise 1480 de papa Sixte tarafından buna izin vermeye başladı.

eczaci1240 yılında Sicilya Kralı II. Frederik hekimlik ve eczacılığı  ayrı meslekler olarak birbirinden resmi olarak ayırmıştır.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir