eczane-teknisyeni1Doğan Heper, Milliyet gazetesinde dün yayınlanan yazısında mesleğimizle ilgili şu ifadelere yer vermişti: “Bana göre ise en şanslı meslek ‘eczacılık.’ Çünkü eczacılara karışan, görüşen yok. Kalfalar alsın, kalfalar satsın. O isterse dükkan önünde, güneşe karşı tavla oynasın. Var mı böyle meslek?”.

Sayın Doğan HEPER;

Kalfalar olarak belirttiğiniz, Eczane Teknisyeni veya Eczane Teknikeri yasalarla korunan ve gerekli çalışmaların yürütülmesinde öncülük eden halkımızın en yakın sağlık danışmanı olarak nitelendirilmektedir. Yürüttüğümüz mesleğimizin yapısal gelişmesi ve örgün satış, alış, takip çalışmaları Eczacı gözetiminde yapılmaktadır. Hiç bir meslektaşımız eczacımızın bilgisi dışında herhangi iş veya işlem yürütmemektedir. Ülkemizde eczanelerimizin çoğunda eczacılarımız, hasta dahi olsalar eczanelerinden ayrılmamakla birlikte, gerekli durumlarda eczacı odalarından, eczacı mesul müdür isteyerek eczanelerinden uzaklaşabilmektedir.

Bu durumlar göz önüne alındığında sizin Eczacılık Mesleği hakkında bilgi sahibi olmadığınızı düşünmekteyiz. Köşe yazarlığı yapan bir çok yazarımızın bu durumları göz önüne alarak yazılarını yazdığını düşünürken sizin bu denli atıfta bulunmanız, meslektaşlarımızı dolayısıyla eczacılarımızı rencide etmiştir. Gerekli yazınızı tekrar gözden geçirmenizi ve dolayısıyla mesleğin gerekliliklerini incelemenizi önemle rica ederiz.

Birçok okuyucunuzun bu şekilde yazdığınız yazıya istinaden eczanelerimizi gözlemleme şekli farklı olabilecektir. Bizler halkın en yakın sağlık danışmanı olarak mesleğimizi yürütürken eczacılarımızın kontrolünde iş ve işlemler yürüttüğümüzün bilinmesi daha sağlıklı bir diyalog oluşmasını sağlayacaktır.

Sizden ülkenin dört bir yanında tüm olumsuz meslek şartlarına rağmen, yurttaşlarımızın ilacına ulaşması için, 24 saat gündüz ve gece nöbette, özveriyle kamu hizmeti üreten eczacılarımızı rencide eden ifadelerinizi düzeltmenizi bekliyoruz.

Saygılarımızla.

Eczane Teknisyenleri ve Teknikerleri, Sosyal ve Kültürel Gelişim Derneği

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir