MEHMET-mehdi-ekerPiyasa da bulunan bazı ürünlerin ticaretinin internet medyası ve televizyon reklamlarında görüntülenmesine ve halkımızı kandırmaya yönelik yapılan reklamların önüne geçmek amacı ile yaptığımız çalışmalar meyvesini verdi.

Türkiye Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi EKER

“Bakanlığımızca kilo verdirici, kilo aldırıcı, sigara bıraktırıcı ve hastalıkları iyileştirici niteliklerdeki hiçbir ürüne izin verilmemektedir. Bu kapsamda yapılan reklam ve tanıtımlar mevzuata aykırı olup, Bakanlığımızca ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği içerisinde bu tip tanıtımların önlenmesi yönünde yapılan çalışmalara gerekli destek ve katkı sağlanmaktadır. Tüketiciyi aldatan, yazılı ve görsel medyada veya internet yoluyla yapılan reklam ve tanıtımlar ile ilgili Bakanlığımız, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, RTÜK, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu gibi konu ile ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile işbirliği halinde gerekli çalışmaları yürütülmektedir.

DENETİM SIKLIĞI ARTTIRILDI

Takviye edici gıdalarda da ‘gıda güvenilirliğinin sağlanması’ hususu Bakanlığımızın sorumluluğundadır. AB ile uyumlu olarak ürün ve işletme riskine dayalı gıda denetim ve kontrol sistemine geçilmiş olup, denetim sıklığı artırılmıştır. Gıda güvenilirliğini sağlamak amacıyla BİMER ve ALO GIDA 174 kapsamında şikâyet edilen ürün ve firmalara yönelik resmî kontrol faaliyetleri de yürütülmektedir.

BİTKİ DANIŞMA KURULU

Üretimi yapılmak istenilen ya da ithal edilmek istenilen başta takviye edici gıdalar ve bitki çayları olmak üzere insan tüketimine sunulan gıdaların bileşiminde yer alan bitki, bitki karışımları ve bitki ekstresi gibi bileşenlerin değerlendirilmesi için Bakanlık tarafından ‘Bitki Danışma Kurulu’ oluşturulmuştur. Söz konusu komisyonun çalışmaları sonucunda ‘Bitki Listesi’ ve ‘Zehirli ve Zararlı oldukları İçin Gıda Amaçlı Kullanımlarda Yasaklanması Gereken Bitkiler Listesi’ bulunmaktadır.”

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir