Değerli meslektaşlarımız;

Bilindiği üzere Türk Eczacıları Birliği, Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlen üçlü protokol ile eğitimler düzenlenmişti. Bir çok meslektaşımız 3 yıl süren eğitimlerde Sertifika sahibi olmuştu.

Bilindiği gibi üçlü protokole göre eczane destek personeli eğitimini alanlara verilen sertifikalar, 1219 sayılı Tababet ve Şuabatı San’atlarının Tarzı İcrasına Dair Kanunun Geçici 7 nci maddesinde yer alan “Bu fıkranın yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla en az bir yıldan beri eczanede çalışanlardan 5/6/1986 tarihli ve 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu çerçevesinde eczanede çalışan destek personeli eğitimini tamamlamış olanlar ve Sağlık Bakanlığı tarafından yapılacak düzenlemeye göre eğitim alacak olanlar eczane teknikeri yetkisiyle çalışabilir” hükmünde sözü edilen sertifikalar olduğu Türk Eczacıları Birliği tarafından söylenmektedir.

T.C. Sağlık Bakanlığı’nın 14.12.2012 tarihli duyurusunda belirtilen eğitim ve sınav duyurusunda

“12 Temmuz 2012 tarihli ve 28351 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 6354 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname İle Bazı Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunla;  11/4/1928 tarihli ve 1219 sayılı Tababet ve Şuabatı San’atlarının Tarzı İcrasına Dair Kanunun Geçici 7 nci maddesinde “Bu fıkranın yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla en az bir yıldan beri eczanede çalışanlardan 5/6/1986 tarihli ve 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu çerçevesinde eczanede çalışan destek personeli eğitimini tamamlamış olanlar ve Sağlık Bakanlığı tarafından yapılacak düzenlemeye göre eğitim alacak olanlar eczane teknikeri yetkisiyle çalışabilir.” hükmü yer almıştır.

Buna göre Kanunun yayımlandığı 12 Temmuz 2012 tarihi itibariyle (12.07.2011-12.07.2012 tarihleri arası) geriye doğru en az 1 yıldır eczane destek personeli olarak çalışanlara Bakanlığımızca usul ve esasları daha sonra duyurulacak eğitime katılan ve yapılacak sınavda başarılı olanlara eczane teknikeri yetkisiyle çalışma belgesi verilecektir.”

denilmektedir. 

Bu bağlamda eğitimlerin ne şekilde olacağı bilinmediği gibi, kimlere verileceği de açıkça belirtilmemiştir. Bilindiği üzere son dönem eğitimlerini tamamlayan meslektaşlarımız hala sertifikalarını alamamıştır. Ülkemizin dört bir tarafından derneğimize ulaşan meslektaşlarımız derin kaygılar içerisindedir. Bu sebeple daha önce eğitime katılan ve sertifikalarını alamayan meslektaşlarımızın eğitime katıldıkları merkezlere ulaşarak sertifika taleplerini yinelemeleri gerekmektedir. Sertifikalar konusunda sorun yaşayan meslektaşlarımızın derneğimize ulaşarak bilgi vermelerini rica ederiz. (Tıklayınız)

Aynı zamanda belirtilen süreçler içerisinde 1 yılı dolduramayan, fakat daha öncesinde 1 yılı dolduran çeşitli sebepler ile (örneğin; gebelik,askerlik vb…) belirtilen süreçte eczanelerde çalışamayan meslektaşlarımızın mağduriyeti söz konusudur.

Yukarıda belirtilen sebepler doğrultusunda Sağlık Bakanlığı tarafından derneğimizin başvurularına cevap gelene kadar meslektaşlarımızın başvuru yapmamalarını önemle rica ederiz.

Eğitimler hakkında sorduğumuz sorular henüz cevaplanmamıştır. (Tıklayınız)

Yetkilendirme eğitim ve sınavları diğer mesleklerin Teknisyenleri için de düzenlenmektedir. Örneğin: Meslek liselerinin Diş Protez Teknisyenliği bölümünden mezun olanlar “Diş Protez Teknikerliği ve Ağız ve Diş Sağlığı Teknikerliği Yetkilendirme Eğitim ve sınavları” na katılmış ve Tekniker olarak yetkilendirilmiştir.(Bknz..)

Bu hususlar derneğimiz tarafından göz önüne alınarak başvurular takip edilmektedir.

1 cevap
 1. Cuneykoparan09
  Cuneykoparan09 says:

   ÖNEMLİİİİ
  VE ACİİİLLLL!!!!!!!!!!!!!!!
  SON YAPILAN KPSS ATAMALARINDA SERTİFİKALI ECZANE TEKNİKERLERİ
  TERCİH YAPAMADI.SEBEBİ İSE,BİZLERE VERİLEN SERTİFKALIRN YÜKSEK ÖĞRETİM
  KURUMU TARAFINDAN HALA TANINMIYOR OLMASI!.YANİ BİZLER BU SERTİFKAYI
  ALIYORUZ AMA ÖNLİSANS MEZUNU OLAN ECZ.TEK.İLE MESLEKİ YETERLİLİK
  ACISINDAN AYNI KATAGORİDE SAYILMIYORUZ.BUNUNLA İLİGİLİ NE YAPMALIYIZ
  ,BİR AÇIKLAMA YAPABİLİRSENİZ SEVİNİRİM.

  Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir