eczane-hizmetleri-on-lisans-tekniker-atama-kadroÖnlisans Eczane Hizmetleri mezun ve öğrencileri olarak Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı atamaları büyük bir ilgi ve üzüntü ile takip etmekteyiz.

Eczane Hizmetleri bölümü için yapılan meslek tanımında ne kadar memnun olsak da, kadro açılmadığını gördüğümüz de ki üzüntümüz bir o kadar büyük olmuştur. Sağlık Bakanlığı’na bağlı kurumlarda Eczane Hizmetleri Personelinin yapması gerektiği görevleri başka branşlarda ki memurların yaptığını görmek devletin kendi kanununu çiğnemesi manasına gelmektedir.

Örneğin Devlet Hastanesinde çalışan hemşire,radyoloji teknisyeni,laboratuar teknisyeni,tıbbi sekreter,veri hazırlama kontrol işletmeni,hizmetli,biyolog,ebe,kimyager,başhemşire,diyaliz hemşiresi,diyaliz teknikeri,anestezi teknikeri,çevre sağlığı teknikeri vs. branşlardaki sağlık çalışanları hastane eczanelerinde görevlendirilirken,bu branşlardaki sağlık çalışanlarına ihtiyaç olduğu gerekçesi ile tekrar atama yapılmakta ama eczane teknikeri hala kadro beklemektedir.Yani eczane teknikerinin yerinde başka bir sağlık çalışanı hatta taşeron işçi çalışırken,eczane teknikeri üvey evlat muamelesi görmektedir.

Şuan Sağlık Bakanlığında Eczane Teknikerinin yerinde başka branştan çalışan sayısı 3.000’in üzerindedir.Elde ettiğimiz bu veriler Sağlık Bakanlığının ÇKYS sisteminde mevcuttur.Yani bu bilgiler bakanlığın bize verdiği bilgilerdir.Bakanlığın kadro taleplerimize verdiği cevaptaki ‘’ihtiyaç halinde’’ ibaresi bizleri hayrete düşürmektedir.Eczanede çalışan hemşireyi aynı işte çalıştırmaya devam ettirip,Eczane teknikerine ihtiyaç yok denmesi izahı mümkün olmayan bir haldir.Bu sebeple resmi gazetede yer aldığı şekli ile ilgili mesleği branşı olmadığı halde yapan ve yaptıranlar hakkındaki cezai müeyyideler sadece resmi gazete arşivlerinde kalmıştır.
Mevcut personel dağılımının düzenlenerek,ihtiyaç tespitlerinin bu şekilde yapılması tek arzumuzdur.Çalışanların kendi devletinden,ilgili bakanlığından herkesin kendi branşını özverili bir şekilde icra etmesini istemesinden daha doğal ne olabilir.Aslında bu durumun düzelmesini yani branşlaşmayı,tüm dünya sağlık otoriteleri ve en önemlisi de akıl böyle istemektedir.

Siz değerli Eczacıların yanlarında okumuş eleman isteyeceğini ,ve bu bölüm hakkında bilgilendirmek ve Hastanelere eczane teknikeri istem yapıp bizlere yardımcı olmanızı istiyoruz…

SAYGILARIMIZLA
Eczane Hizmetleri Teknikerleri

2 cevaplar
 1. Muslumatmanoglu63
  Muslumatmanoglu63 says:

  DOĞU ATMANOĞLU
  sağlık bakanlığının son yaptığı aralık-2012 alımında eczane teknikerlenine sadece 7  4/B kadrosunun tahsis edilmesi herkeste hayal kırıklığı yaratı. meslek tanımımızın yapılmasına ne kadar sevindiysek, bu durumada oldukça üzüldük. bundan sonra bölüm mezunları olarak yapmamız gereken önümüzdeki alımlarda daha fazla kadro açılması için derneğimizle birlikte gerekli girişimleri yapmamızdır.bütün arkadaşları başta sağlık bakanı ve müsteşarı olmak üzere, başbakan,  sağlık komisyonu üyelerine e_mail, fax ile ulaşarak, isteklerini ulaştırmalarını istiyorum.kamuoyu oluşturursak inanıyorumki taleplerimiz karşılık bulacaktır.

  Cevapla
 2. insan sarrafı
  insan sarrafı says:

  boşuna ugraşmayın bence hastane eczacısının umrunda bile olmaz boşta olup olmadıgınız sadece özel eczanesi olan eczacılar ugraşır oda mecburiyetten …..yoksa onlarında umrunda olmaz

  Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir