Eczaneler ve Eczacılar İtibarsızlaştırılıyor

eczanelerDeğerli Meslektaşlarımız ve Eczacılarımız;

Eczanelerin en büyük sorunlarından biri Birlik ve Oda yöneticilerinin yapılan baskılarla mücadele etme isteğinin olmaması ve her şeyi kabulleniyor olmaları. Eczanelerimizin vitrinlerine herhangi bir reklam içerikli ilan asılmasının yasak olması konusuna değineceğim.

En Yakın Sağlık Danışmanı Değilmiydik?

Eczanelerimiz halkın en yakın sağlık danışmanı görevini üstlenmiş Türkiye’deki en seçkin meslek grubudur. Gerek eğitimler ile gerek ise kendi gelişimlerini sağlayarak hizmet veren meslektaşlarımız şu anda saf dışı bırakılıyor. Reklam içeriği gerekçesiyle haksız rekabet oluşturacak kaygısı yaşanıyor. Bu kaygının sebebi henüz bilinmiyor. Eczane tabelalarına konulması istenmeyen reklam totemleri her yerde boy boy reklamı yapılıyor. Zincir marketlerde ürünlerin içeriğini bilmeyen kişilerce servis ediliyor. Raftan alıp market arabasına konulup alışveriş tamamlanabiliyor. Bunu takip etmesi, içeriği hakkında bilgi vermesi, eğitimin bu yönde alan kişilerce yapılması yasaklanıyor. Ve bunu tüm eczacılık kurumları da destekliyor. TV’lerin akşam kuşaklarını izleyen herkes bilir ilaçların ne şekilde pazarlandığını ve reklam kuşaklarında ne şekilde gösterildiğini bilmeyen yok.

Bunun yanı sıra internette ürünlerin satışlarını durduramayan kişiler hala eczane camındaki reklama takmış durumda. (Şimdi diyecekler ki onlar besin takviyesi)

Amacınız halk sağlığı mı yoksa ticaret mi?

Eczane dışına konulan ürün görsellerini içeriye giren hastaya anlatan o alanın mezunu değil midir?

Eczane içerisine giren her vatandaşa o ürünler hakkında bilgi verilmemekte midir?

Eczane içerisinde vatandaş ile diyalog kurarken o ürün ile bağlantılı herhangi bir hastalığı var mıdır diye sorgulanmıyor mu?

Peki;

Dışarıda satılan ürünleri vatandaşa servis eden marketler, internet mağazaları bu konu hakkında ön bilgi alıyor mu?

Hastalarımızın genel durumunu gözlemleyip ürünle ilişkili hassasiyeti olup olmadığını gözlemliyor mu?

Ürünlerin raf koşulları elma, armut ile aynı mı?

Ürünlerin miad kontrolü yapılıyor mu?

En önemlisi ürünü satan kişilerin yetkinliği var mı?

Geçin bu işleri kardeşim;

Eczane camına reklam asmak yasak, internetten ilaç satılmasına izin veriliyor.

Eczane camında haksız rekabet var ama marketlerde gıda takviyesi adı altında ürünler satılıyor.

Yanlış işleyişi bildirmek kavramı olmayan kurumlar;

Yanlış işleyişten kastımız Eczaneler ve Eczacılar hakkında yönetmeliğin eczacılık kurumlarına danışılmadan çıkarıldığı kesin diye düşünüyoruz. Fakat yönetmelik çıktıktan sonra hiç bir müdahale yapılmaması ise işgüzarlık.

Eczane hizmetleri alanının en büyük sorunu ilgili birlik ve oda yöneticilerinin yeteri kadar bilgi sahibi olmaması olarak değerlendiriyoruz. Zira eczacılarımızın bir çoğu bu ve benzeri sebeplerden dolayı ya eczanesini kapatıyor. Ya da malını mülkünü satıp eczanesini ayakta tutmaya çalışıyor.

Bırakın eczane vitrinlerini, totemleri. Eczane dışında, bakkallarda, marketlerde, internette, tezgahlarda bilgisiz kişilerce satılan ürünlerin peşine koşun. Zira oradan alışveriş yapan halkımızında sağlığını korumuş olursunuz.

Amacımız halk sağlığını korumak ise reklamlarda çıkan ürünlerin, marketlerde satılan ürünlerin, eczacılığın bilgi ve üstünlüğünün vitrinlerde yer almasına izin verin. Korkmayın hiç bir eczacı veya eczane teknisyeni halk sağlığını hiçe sayarak, para kazanmak için bir ürün satmaz.

Eczaneler öncelikle kişinin geçmişi, hastalıkları, allerjik reaksiyonlarını göz önünde bulundurarak ürün tavsiyesinde bulunur.

Eğer gerekli düzenlemeler yapılmaz ise sonu hüsran ile biten bir sektör halini alacak. DİKKAT!

Habeş ANIK
Yönetim Kurulu Başkanı

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir