Değerli Meslektaşlarımız;

Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 26 Haziran 2012 saat: 15:00 ‘te düzenlenecek 124. Birleşim esnasında Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu tarafından; eczane teknikerlerinin istihdamına ilişkin Sağlık Bakanı’ndan sözlü soru önergesi isteyeceği bilgisi elimize ulaşmıştır.

Bilindiği üzere eczane hizmetleri teknikeri olarak adlandırılan meslektaşlarımız çeşitli üniversitelerden, gerek uzaktan eğitim yöntemi, gerek ise lisans programları ile mesleğimize kazandırılmıştır. Genç meslektaşlarımızın hiçbir çağrısı, hiçbir kurum tarafından dikkate alınmamıştır. Halbuki mesleğimizin etik yapısını oluşturan bizlerin meslektaşlarımıza istihdam konusunda etkin ve hızlı yaklaşımlarımız olmalıydı.

Bilindiği üzere derneğimiz adından da anlaşılacağı üzere gerek eczane teknisyenlerimizin gerek ise eczane teknikerlerimizin istihdamı ile yakından ilgilenmek için 5 Nisan 2012 tarihinde kurulmuştu. Bu bakımdan meslektaşlarımız adına atılacak her adımın takipçisi olacağımız konusunda hiç kimsenin şüphesi olmasın.

Elimize ulaşan bazı bilgilerde ; eczane hizmetleri teknikerlerimizin diğer mesleki kurum ve kuruluşlar tarafından dikkate alınmadığı ve bulundukları tüm illerde mesleki istihdam sıkıntısı çektikleri konusu mesleğimizin ne ahlaki yapısına nede etik değerlerine uymamaktadır. Eczane hizmetleri teknikerlerimizin istihdamına yönelik Giresun Milletvekili Sayın Selahattin Karaahmetoğlu tarafından soru önergesi hazırlanması sebebiyle konu hakkında gerekli açıklamaları ilerleyen zamanlarda meslektaşlarımıza duyuracağız.

Bazı spekülatif açıklamalar ile kendilerine ivme kazandırmaya çalışan kurum ve kuruluşlar; bir kaç zaman önce çıkarılan Eczacılık Kanunu’nda eczane teknisyenleri ve teknikerlerimizin adının kaldırılmasını izlemiş ve hiç bir müdahalede bulunmamışlardır. Bazı müdahaleleri gerçekleştirmek yerine izleyici olmaları mesleğimizin eriyip yok olmasına sebep olacaktır. Eczacılık Kanunu tüm eczane camiasını yani biz eczane teknisyenleri ve teknikerlerinide yakından ilgilendirmektedir. Bu bakımdan derneğimiz en kısa sürede gerekli görüşmeleri gerçekleştirecektir.

Milletvekilimizin Mesleğimiz konusunda hazırladığı soru önergesini takdir ediyor, eczane hizmetleri camiamız adına teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Eczane Teknisyenleri ve Teknikerleri, Sosyal ve Kültürel Gelişim Derneği

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir