sgk

Değerli Meslektaşlarımız;

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı tarafından yapılan açıklamalarda, 1 Ocak 2013 tarihi itibariyle hekimler tarafından yazılan tüm reçetelerin, e-reçete olarak yazılması gerektiği, bu tarihten itibaren yazılmış olan manuel reçetelerin eczaneler tarafından karşılanmayacağı belirtilmekte idi.

Yapılan bu açıklama sebebiyle Türk Eczacıları Birliği’ne Eczacılar tarafından, e-reçeteye geçiş işlemleri için belirlenen 1 Ocak 2013 tarihi ve sonrasında yaşanacak sıkıntılar ile ilgili bildirimler ulaşmaktadır.

Konu ile ilgili olarak Türk Eczacıları Birliği tarafından SGK yetkilileri ile görüşmeler gerçekleştirilmiş olup, e-reçete karşılanması ile ilgili tarihin SGK tarafından 15 Ocak 2013 olarak belirlendiği ve konu hakkında bugün içerisinde Kurum tarafından ayrıca bir duyuru yayınlanacağı bilgisi alınmıştır.

Kaynak

Başkan Acar NTV’nin Konuğu Oldu

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANI FATİH ACAR:

-15 OCAK İTİBARİYLE ELLE YAZILMIŞ REÇETELER ARTIK KABUL EDİLMEYECEK. OLAĞAN DIŞI DURUMLARDA HASTALARIN MAĞDUR OLMAMASI İÇİN MANUEL YAZILAN REÇETELERİ KABUL EDECEĞİZ.

-AVUÇ İÇİ BİYOMETRİK KİMLİK DOĞRULAMA SİSTEMİNE GEÇİŞ TARİHİNİN 1 NİSAN’A ERTELENMESİNİN NEDENİ SAĞLIK HİZMET SUNUCULARININ BİR KISMININ HENÜZ HAZIR OLMAMASIDIR.

-2012 BÜTÇEMİZİ 5,4 MİLYAR LİRA PRİM GELİRİ ÖNGÖRÜSÜNÜN ÖTESİNDE BİR ARTIYLA KAPATTIK

-BUZDOLAPLARIMIZ KULLANMADIĞIMIZ İLAÇLARLA DOLU

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Fatih Acar, “NTV’ye Sorun” kuşağında Ahmet

Ergen’in gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Acar: 15 Ocak İtibariyle Elle Yazılmış Reçeteler Artık Kabul Edilmeyecek. Olağan Dışı Durumlarda Hastaların Mağdur Olmaması İçin Manuel Yazılan Reçeteleri Kabul Edeceğiz. Bugün gelinen noktada 94 bin 695 doktorun şifre aldığını, 9 bin doktorun şifre almadığını belirten Acar, 2 bin 320 hastanede e-reçete sistemine geçildiğini ve 36 bin 244 hekimin reçeteleri elektronik ortamda düzenlediğini söyledi.

15 Ocak 2013 tarihinden sonra elle yazılan reçeteleri kabul etmeyeceklerini ifade eden Başkan Acar sistemin arızalı olması durumunda yani olağandışı durumlarda hastaların mağdur olmaması için manuel düzenlenen reçeteleri ödeyeceklerini ifade etti.

Son günlerde eczacılardan gelen eleştirilere de cevap veren Fatih Acar, “Burası SGK. 74 milyona hizmet veren bir Kurum. Vatandaşlarımızın mağdur olmaması açısından her türlü önlemi alırız. Günde 1,5 milyon reçete sisteme aktarılıyor. Bu kolay bir şey değil. Zaman zaman bizim Kurumumuz dışındaki bazı aksaklıklardan dolayı da sistemde sorunlar yaşanabiliyor” dedi.

Aksaklık yaşanması durumunda acil toplantı yaptıklarını ve çözüme ulaşmak için çalıştıklarını dile getiren Acar, 24 saat sistemi izlediklerini açıkladı. Sistemin çalışmaması durumunda olağanüstü önlemler aldıklarını vurgulayan Başkan Acar, 15 Ocak’ta da münferit sıkıntılar yaşanabileceğine dikkati çekti. Başkan Acar, “Günde ortalama 1,5 milyon reçete yazılan bir konuda zaman zaman sıkıntılar yaşanabilir. Bu sıkıntıları karşılıklı hoşgörü çerçevesinde alacağımız önlemlerle aşacağımızı ümit ediyoruz” dedi.

Kaynak

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir