eczane-teknisyeni1Değerli Meslektaşlarımız;

Ankara ilinde faaliyet gösteren eczane hizmetleri mensubu meslektaşlarımızın derneğimize bildirdiği üzere;

Eczacı Odası tarafından önceki dönemlerde eğitim gören meslektaşlarımızın evraklarında sorun olmamasına ve belge almaya hak kazanmasına rağmen kurumsal sorumluluğunda olmayan bir şekilde meslektaşlarımızın sertifikalarını 100 TL gibi bir fiyat ile satmaya çalıştığı açıkça görülmektedir.

Daha önce “Ankara Eczane Teknisyenleri Derneği” tarafından çalışmalar yürütülmüş ve görüşme çalışmaları Eczacı Odası tarafından reddedilmişti.

Bu bağlamda ülkemizde eczacılık mesleği içinde yer alan “Eczane Teknisyenleri ve Teknikerleri” hiçbir şekilde Türk Eczacıları Birliği veya bağlı kuruluşlarına bağlı olmaksızın eczane içinde eczacı gözetiminde istihdam edilmektedir. İş ve işleyiş görevi eczacılara hizmet etmek olan bir kurumun kendi kuralları içinde yer almayan ve sadece ülkemizde Avrupa Birliği geçiş sürecinde hazırlanmış eğitim protokolüne ilişkin eğitim programı sonrası belgelendirme çalışmalarında meslektaşlarımızdan ücret talep edilmesi, gerek Türk Eczacıları Birliği gerek ise bağlı kuruluşların zor durumda kalmasına sebep olacaktır.

Ülkemizde eğitim sistemi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülmektedir. Yapılan Eczane destek personeli eğitimleri üçlü protokol şeklinde Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Türk Eczacıları Birliği tarafından oluşturulmuş bir eğitim programıdır. Program Avrupa Birliği geçiş süreci ile ilgili bakanlıkların ödenekleri ile gerçekleşmiştir.

Bu bakımdan Türkiye’de bulunan tüm meslektaşlarımızın eğitimleri ücret alınmaksızın Eczacı Odaları tarafından takip edilmiş ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ise eğitmen ücretleri ve sair masraflar dahil ilgili bakanlıklarca karşılanmıştır. Ülkemizde eğitim alan yaklaşık 50.000 kişi ödeme yapmaksızın belgelerini alarak işletmelerinde bulundurmaktadır.

Ankara’da bulunan meslektaşlarımıza ise bu hizmetin bedeli varmış gibi göstererek ücret öne sürülmesini, kurumun çıkar amaçlı kullanması olarak düşünmekteyiz.

Bu durumun düzeltilmesi için gerekli çalışmalara yönetim kurulumuz tarafından başlanmıştır. Eczacı Odası tarafından derneğimize gerekçe sunulduğu taktirde meslektaşlarımızın belge bedeli derneğimiz tarafından karşılanacaktır.

Bu gereklilik ile aşağıda bulunan form aracılığı ile meslektaşlarımızın ilgili kurumlardan aldığı bilgileri bildirmeleri önemle rica olunur.

Gerekçe;

Bilindiği üzere eğitimler Milli Eğitim Bakanlığı’nın öngördüğü şekilde Halk Eğitim Merkezleri ve/veya Mesleki Eğitim Merkezlerinde Düzenlenmişti. İlgili kurumlarda eğitmen olarak atamalar yapılmış ve eczacı odalarından ücreti Devlet tarafından karşılanacak şekilde Eczacı eğitmen istenmişti bu bağlamda eczacı odaları eczacılarımızdan eğitmen belirleyerek il veya ilçe Halk/Mesleki Eğitim Merkezlerinde görev yapmıştı. BU BAKIMDAN MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI YAYGIN EĞİTİM KURUMLARI YÖNETMELİĞİ Madde 4, madde 5 ve madde 6 uyarınca ücret talep edilmemesi gerekmektedir.

[form form-25]

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir