Basına ve Kamuoyuna;

Ülke genelinde 24,000 eczane olduğu Türk Eczacıları Birliği tarafından dile getirilmektedir. Bu eczanelerimizde çalışan sayısı ise 30,000 civarı tahmin edilirse örgütlü gücümüzün ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmaktadır. Bu anlamda çalışan mesleki kurum sayısı son verilere göre 87 civarı olmasına rağmen hiç bir kurum ve kuruluş tarafından mesleki etik değerlerin korunması anlamında yapılan çalışmalar var olsa bile yeterli seviyede değildir.

Yeterli seviyeye ulaşması anlamında kurumlarımız, yeteri kadar diyalog kuramamanın dışında, mesleki etik değerleri bile koruyamamaktadır. Bazı bölgelerde hizmet veren meslektaşlarımız yeterli bilgi ve beceriyi hizmet esnasında almakta ve eczacı tarafından eğitilmekte. Bu anlamda baktığımızda kurumlarımız bu eğitimleri en üst düzeye çıkarmak zorundadır.

Geçmiş dönemlerde eczane hizmetleri çalışanlarımıza üçlü protokol ile avrupa standartları düzeyinde eğitimler düzenlenmiş ve bir çok meslektaşımız bu anlamda eğitimlere tabî tutulmuştur. Bu eğitimler düzenlenmese dahi meslektaşlarımız gerekli bilgi ve beceriye zaten sahip olmakla beraber kendi imkanları ile mesleki eğitimlerini eczane içerisinde sağlamaktadır.

Bazı eczacılık kurumları tarafından bilgi ve beceri eksikliği olduğu düşünülerek yapılan yayınlar haddini fazlasıyla aşmaya başlamış ve meslektaşlarımıza yönelik baskıcı tutumlar sergilenmiştir. Derneğimiz bu anlamda çalışmalar yürüten kişi, kurum ve kuruluşlara cevap niteliğinde gerek eğitim, gerek ise sosyal ve kültürel faaliyetler doğrultusunda tüm imkanları seferber ederek mesleğin tüm yapılaşmasını destekleyecek çalışmalara başlamış ve gerekli görüşmelere hızla devam etmektedir.

Bu anlamda yapacağımız tüm çalışmalarda destekte bulunan meslektaşlarımız ile geleceğimizi, eğitimli ve örgütlü gücümüzü ortaya koyacak eğitim çalışmalarımızı eylül veya takiben ekim ayında başlatmayı planlamaktayız. Bu süreçte gerek maddi gerek ise manevi desteğimizi yine kendi içimizde meslektaşlarımız ile karşılamaktan kaçınmayacağımız ve hiçbir kurum ve kuruluşa bağlı olmayacağımız açıktır.

Çalışmalarımızı meslektaşlarımızın görüşleri ve imkanları dahilinde yapmaktan asla ödün vermeyeceğiz. Tüm bu iş ve işlemlerde sürekli meslektaşlarımızın görüşlerini almak ve uygulamalarda her zaman bilgilendirme yapmak en önemli görevimizdir.

Önemli olan bir nokta ise; Eczane Teknisyenleri ve Teknikerleri halkın en yakın sağlık danışmanlarından biridir. Danışmanlığını yaptığımız halkımıza geçmişten günümüze her zaman güler yüzlü olmuş ve olmaya devam edeceğimizdir.

Saygı ve selamlarımızla;

Eczane Teknisyenleri ve Teknikerleri, Sosyal ve Kültürel Gelişim Derneği

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir